C5-veteraner starter for sig selv

Bag det nystartede C5-hus Softhuset står tre erfarne C5-konsulenter, der alle har en fortid blandt de nuværende C5 Servicepartner-medlemmer. De vil gå efter toppen af C5-markedet.

Carsten Lundqvist er direktøren. Michael Andersen bliver konsulentchef og Mikael Boutrup er salgschef. Sammen har de dannet Softhuset i Bagsværd, hvor de vil udnytte deres mangeårige C5-erfaring til at gå efter de store C5-kunder.

»Vi synes vi skiller os ud på konsulentdelen, fordi vi alle har en baggrund, som konsulenter,« siger Carsten Lundqvist.

De tre partnere bag Softhuset er alle veteraner, som er kendt fra andre sammenhænge. Carsten Lundqvist var i sin tid med til at stifte Conzern, sammen med Danny Vogel. Et selskab, der nu er en del af Norriq. Michael Andersen har en fortid blandt andet hos Munk It, hvor han var konsulentchef. Mikael Boutrup kommer frisk fra den nyslåede C5 Servicepartner Systemconnect, som han forlod i december.

»Vores fokus bliver de store C5-løsninger baseret på SQL. Tidligere arbejde Michael og jeg selvstændig, men ved at gå sammen kan vi bedre løfte de store løsninger,« siger Carsten Lundqvist.

Netop fordi Softhuset går efter de store kunder, så har de tre partnere en målsætning om, at alle medarbejdere skal være certificerede i C5.

»Vi indfører nogle regler og metoder, som ikke tidligere er set i C5-markedet. Der kommer ikke nogen fra os ud til kunderne inden de er certificerede i C5,« siger Carsten Lundqvist.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S