Er 7,2 mbit/s-markedsføring ulovlig?

Forbrugerombudsmanden vil kigge nærmere på 3s reklamer, der postulerer hastigheder på 7,2 mbit/s. Men der er ingen grund til kritik, siger selskabet. 7,2 mbit/s er nemlig ikke en hastighed. Det er en "standard".

Forbrugerombudsmanden har sat sig for at kigge nærmere på reklamerne for 3s mobile bredbånd. Det skriver Ingeniøren.

Ifølge avisen har Forbrugerombudsmanden en formodning om, at markedsføringen er i strid med markedsføringsloven og måske retningslinjerne for god markedsføringsskik.

»Vi er opmærksomme på 3's markedsføring på det her punkt. Jeg kan endnu ikke udtale mig om, hvorvidt, det er ulovligt eller ej, men det er en sag, vi har taget op,« siger forbrugerombudsmand Henrik Øe til Ingeniøren.

Undersøgelsen skyldes, at mange kunder ikke kommer i nærheden af de 7,2 mbit/s, som 3 reklamerer for.

Men debatten om, at 3 ikke lever op til sine reklamer, er forfejlet, siger 3. For når der står 7,2 Mbit/s på hjemmesiden, er der ifølge 3's kommunikationschef Stine Green Paulsen tale om en teoretisk hastighed. 7,2 Mbit/s skal derfor ikke betragtes som en realistisk opnåelig hastighed men som betegnelsen for en standard.

Den definition vil ombudsmanden kigge nærmere på.

»Må man skrive en standard, og så lade det fremstå som en opnåelig hastighed, eller skal man angive noget, som er lavere, og som er mere realistisk? Det er sådan set det, der er hovedproblemstillingen,« siger han til Ingeniøren.

Forbrugerombudsmanden vil ikke gå yderligere i detaljer med den verserende sag. Han forklarer dog, at også andre firmaer, der tilbyder mobilt bredbånd, vil blive kigget efter i sømmene i de næste par måneder.

Nyhedsmagasinet Ingeniøren er via en stikprøveundersøgelse kommet frem til, at den gennemsnitlige downloadhastighed på 3s net i København er omkring 2,2 Mbit/s. Hvilket er langt fra de markedsførte 7,2 Mbit/s.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere