Artikel top billede

SEC Datacom taber sag mod SKAT

I efteråret satte Højesteret punktum for en ti år lang strid mellem SEC Datacom og SKAT om told på importerede netkort. Skattefar vandt.

Siden 2001 har distributøren SEC Datacom fra Allerød ført sag mod SKAT om en overbetaling af told på importerede netkort, som value-add distributøren via retssystemet har forsøgt at få tilbagebetalt.

Sagen fik sin afslutning den 18. november i Højesteret med et nederlag til SEC Datacom.

Det har påvirket SEC Datacoms regnskab for 09/10 negativt med 675.000 kroner.

Distributøren kan dog trøste sig med, at regnskabet for 09/10 viser et resultat før skat på fire millioner kroner, hvilket er mere end en fordobling fra det forrige regnskab, der lød på 1,9 millioner kroner.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra direktør Lars Zinglersen.

SEC Datacom distribuerer produkter og løsninger inden for it sikkerhed, netværk, VoIP og storage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere