Ny konkurs for svindelanklaget direktør

Tidligere direktør for det krakkede Compare Support, Kim Mikkelsen, har måttet se endnu en af sine virksomheder gå konkurs.

Artikel top billede

Service -og komponentforhandleren It Supply blev i sidste måned erklæret konkurs. Ifølge virksomhedens regnskab har selskabet været igennem en hård tid påvirket af den finansielle krise og kom ud af 2009 med et underskud på knap en million kroner før skat.

It Supply blev stiftet i 2004 af Kim Mikkelsen i forbindelse med en overtagelse af distributionsfirmaet Supply Services. I 2006 trådte den tidligere chef for Medion Danmark, Jesper Melballe, ind i virksomheden som storaktionær og direktør, og han har stået for driften gennem de sidste år. Kim Mikkelsen trådte dog ind i direktionen den sidste måned inden konkursen.

»Jeg har gennem de sidste mange år mest været inde over som investor, og jeg har da tabt en del penge på det her,« siger Kim Mikkelsen og forklarer sin indtræden op til konkursen med Melballes pludselige afgang i juli.

»Melballe stoppede pludselig, og jeg trådte derfor bare ind for at få det hele afsluttet ordentligt,« siger Mikkelsen og afviser, at samarbejdet med Melballe er endt i uenighed.

Det er ikke første gang, Kim Mikkelsen har oplevet en konkurs på nært hold. I 2007 trak han overskrifter som manden, der sad i direktørstolen op til servicevirksomheden Compare Supports konkurs. Konkursen fandt nemlig sted under en række opsigtsvækkende forhold med anklager mod Kim Mikkelsen om flytning af opgaver til andre virksomheder, skattesnyd og svindel i millionklassen.

Københavns Vestegns Politi stod sidste år klar med anklageskriftet mod Mikkelsen, og han er tiltalt for groft skattesvig for 7,4 millioner kroner. I alt består anklageskriftet af 51 forhold, som skulle have fundet sted i Mikkelsens direktørtid fra december 2003 til hans bortvisning fra Compare Support i november 2007. Sagen når dog først i retten til næste forår.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job