UDM har hidtil solgt direkte og desuden via en mindre skare forhandlere. Men ifølge UDM-boss Hans Henrik Enoksen er mange kundevirksomheder så loyale mod deres normale forhandler, at de ligefrem afviser direkte salg fra producenten:
»Rent kanal-salg er jo meget anderledes i forhold til den strategi vi startede. Vi har haft mange kunder, der gerne ville købe produktet, men foretrak at gøre det gennem deres sædvanlige leverandør.
Hvis en kundevirksomhed køber 99 procent af sit gear fra eksempelvis Websales, så er det jo naturligt, at man får sit up-grade-memory ad denne vej,« siger han.
UDM har ifølge Hans Henrik Enoksen hundredvis af kunder, som man nu skal i gang med at fordele mellem Ingram Micros forhandlere.
Ingram Micro kalkulerer med, at aftalen med UDM vil betyde en meromsætning i Danmark og Norge på 25 millioner kroner næste år.
Læs mere i dagens udgave af CRN.