Forbedret overskud hos Pro Components

Netbutikken og distributionsvirksomheden Pro Componments (PRC-Data) kom ud af 2003 med et overkud på godt 600.000 kroner. En kraftig fremgang, når man sammeligner de sidste fire års resultater, som ikke sammenlagt når op over 200.000 kroner.

Direktør Ivan Tyrsted er da også tilfreds med resultatet, selv om han mener, det burde have været højere.

»Vi er på rette spor: Vi har fokuseret virksomheden og foretager nu en fokusering og investerer i yderligere retionalisering,« siger Tyrsted.

Han fortæller, at Pro Components har flyttet lokaliteter og rationaliseret i produktionen. Nødvendige tiltag for på sigt at bringe logistikomkostningerne ned.

»Vi skal bruge færre penge på at håndtere den enkelte pakke. Det er nødvendigt for at tjene penge i denne branche,« understreger Tyrsted.

Han pointerer, at de investeringer, Pro Components i øjeblikket foretager, handler om at blive »fit« i forhold til en yderligere konsolidering blandt onlineforhandlere.

»Vi tænker langsigtet, og her står vi stærkt som en del Bach-gruppen (ejet af Viborg-entreprenøren Finn Bach), hvor der både er penge og vilje til at investere i vores forretning,« slår Tyrsted fast over for CRN.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Cloud-løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S