Strategisk uenighed kostede direktørposten i Front-Data

Det var uenighed om den fremtidige strategi, der blev udslagsgivende for, at Knud Bundgaard har forladt direktørposten i Front-Data.

Front-Data-ejer, Jens Søgaards planer for hosting- og outsourcingforhandleren stemte ikke overens med den administrerende direktør Knud Bundgaards egne ønsker. Han forlod derfor tirsdag sin stilling, hvorefter Jens Søgaard selv indtræder som administrerende direktør.

»Det skyldes strategisk uenighed, og nærmere kommer vi det vist ikke,« siger Knud Bundgaard om sin exit.

Hans afgang kommer samtidig med, at Front-Datas ejer, Jens Søgaard har annonceret, at virksomheden skal »udnytte de synergier, der er mellem de forskellige virksomheder i koncernen« som foruden Front-Data også består af C5-forhandleren DSI Data, AX-udvikling i Nextinnovation, portalspecialistvirksomheden Inopi og backup-virksomheden Front-Safe.

Den 54-årige Knud Bundgaard leder nu efter næste skridt i karrieren.

»Jeg har arbejdet med ledelse i 20 år, og det næste må gerne være i generel eller strategisk ledelse og også gerne en bestyrelsespost,« siger han, der ikke vil begrænse sig til kun at være i it-branchen, men også er åben overfor at arbejde med andre brancher.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S