Hurd stopper efter sexchikanesag

(opdateret) I et statement indrømmer HPs globale topchef Mark Hurd, at han ikke levede op til HPs standarder, og træder tilbage som topchef.

Artikel top billede

Som følge af en undersøgelse om seksuel chikane er HPs topchef Mark Hurd stoppet med øjeblikkelig virkning. Et stort tilbageslag for HP, der er vokset til en en totalt dominerende spiller under Mark Hurd.

MArk Hurds afsked kommer efter intern undersøgelse om sex-chikane, der konkluderer, at Mark Hurd ikke har forbrudt sig mod HPs ploitik om sexuel chikane, men derimod har forbrud sig mod HP's standars for, hvordan man opfører sig.

 

HPs finansdirektør Cathie Lesjak overtager midlertidig Mark Hurds job.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision