Millionsystem bremses af betjentes it-evner

Flere børnesygdomme i politiets nye it-system, men den største udfordring med Polsag er ikke digital.

Artikel top billede

I dag har politiets it-system præcis været i brug i to måneder på Bornholm. Og testfasen blandt bornholmske betjente har vist sig nyttig.

”Jeg er rigtig glad for, at vi ikke introducerede Polsag med et ”big bang” over hele landet,” siger Camilla Borchorst, der er leder af Rigspolitiets projektkontor, og som skal styre Polsag i mål uden de sædvanlige skandaler, som offentlige it-projekter ofte havner i.

Afdelingschefen glæder sig over, at de første spæde skridt med Polsag er taget i kravlegården i Østersøen, fordi testfasen har afsløret de forventede børnesygdomme, brugerproblemer og usability-fejl.

”Systemet fungerer. Men vi får nogle meldinger om lange svartider, og så er der to ting, som simpelthen ikke fungerer hensigtsmæssigt. Det er integrationen med Word og integrationen med registret Index2000, hvor man slår navne og personnumre op. I begge tilfælde bliver man logget ud af Polsag. Det skyldes, at vi endnu ikke har et single-sign-on. Så spørgsmålet om brugerverifikationen skal vi have løst hurtigst muligt,” siger Camilla Borchorst.

”Vi har fået nogle rigtige værdifulde erfaringer fra Bornholm, som vi aldrig ville have fanget i et lukket miljø”.

Men Bornholm er jo et meget lille sted. Kan man ikke frygte, at typerne og antallet af kriminelle handlinger ikke er repræsentativ for hele Danmark?

”Enig. Jeg er helt enig. Men det er derfor, at Midt- og Vestjylland er planlagt som næste pilotkreds, fordi den geografisk strækker sig over et meget større område. Men meningen med at bruge Bornholm er netop, at der kun er cirka 80 brugere, så det ville være relativt let at rulle systemet tilbage, hvis det viste sig at være helt i skoven,” siger Camilla Borchorst, der kan glæde sig over, at det ikke har været nødvendigt.

Men selv om nogle brugere klager over lange svartider, så er det måske ikke hele sandheden, gætter afdelingschefen.

”Vi kan se, at nogle er så nervøse ved at bruge systemet, at deres frustration bliver vekslet til ”Ej, systemet fungerer helt af helvede til”. It-paratheden er ikke så stor i politiet som den branche, jeg kommer fra, og det skal vi have respekt for,” siger Camilla Borchorst, der har en baggrund i den finansielle sektor.

Rigspolitiet er på Bornholm hver uge for at hjælpe og observere, og der er arrangeret undervisning og lavet manualer til systemet.

"Men nytter jo ikke noget, hvis manualerne ikke bliver brugt. Og det er den lære, som vi kan tage med fra Bornholm. Blandt andet er vi begyndt at lave nogle laminerede action cards, som kan ligge ude ved computerne, som skal gøre det nemmere at få hjælp til systemet," forklarer Camilla Borchorst.

"Fra brugerniveau kan det også være frustrerende, at Polsag nu kræver, at der skal indtastes meget mere metadata til sagerne. Det kan virke irriterende og unødvendigt, men det er jo det, som på længere sigt kan gøre, at et cykeltyveri på Bornholm kan blive opklaret i Viborg. Som bruger giver det måske mere mening at have mange fritekst-felter, men i Polsag skal mange felter udfyldes med for eksempel dropdown-menuer. Det gør vi for at højne den samlede datakvalitet, men udbyttet at en forbedret datakvalitet ser man jo først på den anden side," siger Camila Borchorst, som flere gange understreger, at Polsag som udgangspunkt ikke er en it-opgave:

”Kun en fjerdedel af det her projekt handler om IT. Det handler meget mere om mentalitet, kultur, ændrede arbejdsgange og usikkerhed,” siger Camilla Borchorst.

I forbindelse med Polsag er der lavet såkaldte modenhedsanalyser i politiet. Det sker i erkendelse af, at mange betjente ikke er vant til at bruge it i deres daglige arbejde. I den kommende pilotkreds i Midtjylland scorede nogle betjente meget få point.

”Cirka 10 procent af medarbejderne i Midt- og Vestjylland skal på et decideret pc-kursus, fordi de mangler den helt fundamentale it-forståelse, før vi kan slippe dem løs i Polsag. Det er ærgerligt, at Polsag-udrulningen bliver ramt af det, men vi må se på det positive i, at vi med Polsag er med til at give et kompetenceløft,” siger Camille Borchorst.

Polsag erstatter Polsas, der stammer fra 90'erne. Udviklingen af Polsag er flere gange blevet forsinket. Det samlede udgifter er ifølge Finansministeriet lidt over 400 millioner kroner.

 

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS