Pda-potentialet ikke fuldt udnyttet

Pda'en er ikke særlig udbredt inden for private erhverv eller i offentlige institutioner. Men det er ikke, fordi produkttypen er ude af stand til at opfylde et behov hos disse grupper. Det skyldes snarere, at der stadig er et stort ikke-opdyrket marked for den håndholdte computer.

Det viser en aktuel undersøgelse i CRNs forhandlerpanel.

Langt de fleste forhandlere har kun udstyret ganske få af deres kunder med pda'er.

Faktisk opgiver 63 procent af deltagerne i undersøgelsen, at under 10 procent af deres kunder har pda'er. Til gengæld mener 74 procent af undersøgelsens deltagere, at der enten er et »forholdsvis stort« eller »kæmpe« uudnyttet marked.

Måske er det netop erhvervsforhandlerne, som skal udnytte dette potentiale. Hvor pda'er i dag primært leveres gennem retail-leddet - brunevarebutikker, computer-supermarkeder og dagligvare-supermarkeder - ser det ud til, at den mere traditionelle erhversrettede forhandler vil erobre terræn de kommende år.

Ifølge 22 procent af undersøgelsens deltagere vil netop denne forhandlergruppe være den største kanal om to år tæt fulgt af dagligvare-supermarkeder med 21 procent.

Mere om undersøgelsen i næste udgave af det trykte CRN, som er på gaden på onsdag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S