Pda-potentialet ikke fuldt udnyttet

Pda'en er ikke særlig udbredt inden for private erhverv eller i offentlige institutioner. Men det er ikke, fordi produkttypen er ude af stand til at opfylde et behov hos disse grupper. Det skyldes snarere, at der stadig er et stort ikke-opdyrket marked for den håndholdte computer.

Det viser en aktuel undersøgelse i CRNs forhandlerpanel.

Langt de fleste forhandlere har kun udstyret ganske få af deres kunder med pda'er.

Faktisk opgiver 63 procent af deltagerne i undersøgelsen, at under 10 procent af deres kunder har pda'er. Til gengæld mener 74 procent af undersøgelsens deltagere, at der enten er et »forholdsvis stort« eller »kæmpe« uudnyttet marked.

Måske er det netop erhvervsforhandlerne, som skal udnytte dette potentiale. Hvor pda'er i dag primært leveres gennem retail-leddet - brunevarebutikker, computer-supermarkeder og dagligvare-supermarkeder - ser det ud til, at den mere traditionelle erhversrettede forhandler vil erobre terræn de kommende år.

Ifølge 22 procent af undersøgelsens deltagere vil netop denne forhandlergruppe være den største kanal om to år tæt fulgt af dagligvare-supermarkeder med 21 procent.

Mere om undersøgelsen i næste udgave af det trykte CRN, som er på gaden på onsdag.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS