Unified messaging-leverandør til København

Den hollandske leverandør af unified messaging iXware International har indgået samarbejde med Eicon Networks og oprettet kontor i København. Sammen tilbyder de to virksomheder en integreret kommunikationsløsning til nordiske virksomheder.

Samarbejdet drejer sig om håndtering af både fax, e-mail, SMS og talebeskeder i én og samme struktur - og det underliggende produkt hedder iXware Information Exchange.

iXware Nordic har netop åbnet kontor i det indre København og arbejder tæt sammen med Eicon Networks' nordiske kontor i Stockholm, der leverer hardware til løsningen.

Virksomheder, der har installeret iXware Information Exchange på en server med Eicons Diva Server kort, kan manøvrere alle fire teknologier, det vil sige sende, modtage og få et overblik over alle ind- og udgående fax, e-mails, SMS'er og talebeskeder fra en og samme mobiltelefon, PDA eller computer, forklares det.

»iXware og Eicon har i en årrække været partnere indenfor produktudvikling og salgsarbejde. Vi har haft et omfattende salgs- og marketingsamarbejde på tværs af Europa. Vi overfører nu vores fælles erfaringer til Norden, så vi både teknisk og kommercielt kan yde støtte til de forhandlere, der ønsker at sælge en komplet Unified Messaging-løsning baseret på iXware og Eicon,« siger
Peter Jones, Eicon Networks' Nordic Area Manager.

Med den nordiske aftale forventer iXware og Eicon at kunne skabe et stærkt forhandlernetværk på tværs af Norden.

»Ligesom Eicon har vi store forventninger til Norden, fordi befolkningen er mobil, og penetrationen af mobiltelefoner, computere og internet er høj. Derudover findes der i Norden mange små og mellemstore virksomheder, som er vores målgruppe for iXware Information Exchange,« fortæller Maikel Vlugt, der har ansvaret for iXware's nordiske etablering.

»Vi har brug for hardware til at drive vores applikationer, og Eicons forhandlere har brug for nye forretningsapplikationer, som de kan tilbyde kunderne. Vi samarbejder med Eicon på grund af Eicons velrenommerede ISDN-hardware og serverkvalitet. Vi vurderer, at Eicons produkter giver mest værdi for pengene,« siger Maikel Vlugt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis