Dustin frygter ikke konkurrencen fra Proshop

Proshops indtog på det svenske marked får ikke Dustin til at ryste i bukserne.

Artikel top billede

Hos den svenske Dustin-koncern er der kun skuldertræk tilovers for den danske onlineforhandler Proshops udmelding om et kommende indtog på det svenske marked.

»Det er bare endnu en konkurrent ud af mange,« siger Dustins svenske marketingsdirektør Stefan von Stein om Proshops satsning med en svensk hjemmeside, der løber af stablen den 11. januar.

»Jeg er ikke så bekymret. Der er en masse konkurrence i dag, og det er et hårdt marked. Vi har omkring 30 konkurrenter, og selv om der nu kommer en til, bliver det nok ikke meget værre,« siger marketingdirektøren, der ikke kender så meget til Proshop andet end fra konkurrencen i Danmark.

»Sverige er et andet marked, og jeg ser ikke Proshop som vores stærkeste konkurrent i fremtiden,« lyder det fra Stefan von Stein.
 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura