Artikel top billede

Conta-ejer stifter nyt selskab

Manden bag det nyligt krakkede Conta Datasystemer, Jesper Haron Mortensen, har netop stiftet virksomheden EPIC Aps og er indtrådt som direktør i Sead Distribution.

Blot få uger efter at den nordjyske distributør Conta Datasystemer er blevet erklæret konkurs, har Contas direktør Jesper Haron Mortensen stiftet et nyt selskab.

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen blev EPIC Aps stiftet i forgårs af den tidligere Conta-direktør.

Jesper Haron Mortensen satte sig desuden i slutningen af april i direktørposten i virksomheden Sead Distribution, der også går under navnet Asian distribution.

Ifølge virksomhedens regnskab beskæftiger denne sig ligesom det krakkede Conta med It-distribution og har ejermæssige forbindelser til virksomheden Sead Distribution PTE.LTD, der hører hjemme i Singapore.

CRN har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Jesper Haron Mortensen.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere