Jørn Nielson forlader Topnordic, hvor han i et præcis et år har været direktør med ansvar for salg og markedsføring. Administerende direktør for Topnordic Claus Hougesen, siger, at Jørn Nielson har ønsket at starte for sig selv. Bruddet mellem Nielson og Topnordic sker ifølge Hougesen i god ro og orden.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
»Vi skilles som gode venner, og der smækkes ikke med dørene,« siger Claus Hougesen.
Sammen med Peter Trans kom Jørn Nielson til Topnordic i oktober sidste år efter i en årrække at have udgjort en del af topledelsen i Eterra/Merkantildata Danmark.
Claus Hougesen vil selv overtage Jørn Nielsons ansvarsområde, så der bliver ikke tale om at ansætte en afløser for den forsvundne salgsdirektør.
Jørn Nielson fratrådte hos Topnordic i sidste uge, men har endnu ikke været til rådighed for en kommentar.