»Et tæt samarbejde med andre leverandører inden for sikkerhedsindustrien er nødvendigt for at sikre kundernes sikkerhed, når de bruger IT. Projektet med RSA er et fremskridt i bestræbelserne på at skabe et trygt IT-miljø med kraftfulde sikkerhedsløsninger, siger Craig Mundie, chief technical officer og senior vice president for avancerede strategier og politik hos Microsoft, der først på annoncerede, at sikkerhed nu skal have højere prioritet end noget som helst andet under virksomhedens softwareudvikling.
»Masser af virksomheder bygger deres it-infrastruktur på Microsoft-platform. En fast bruger-identitet er nødvendig på denne platform. Som led i aftalen med Microsoft skal RSA globalt forsyne organisationer med de nødvendige værktøjer til implementering af e-handel i et sikkert og behageligt miljø,« siger Scott Schnell fra RSA Security.
Aftalen indebærer også, at RSA Security har givet Microsoft en licens til RSA ACE/Agent, en komponent i RSA SecurIDs to-faktors autentisering, der muliggør direkte integration af RSA SecurIDs agentdel i Microsofts applikationer. Det første produkt med systemet er Microsofts Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2000. Funktionen vil blive leveret i forbindelse med kommende opdateringer til ISA Server.