Component Software vinder stor ordre fra E2

Component Software har vundet et EU-udbud på en Business Intelligence-løsning til forsyningsvirksomheden Energi E2. Ordren har en værdi på minimum 3,7 millioner kroner.

Kontrakten mellem Component Software og E2 omhandler en Business Intelligence-løsning,
baseret på henholdsvis Business Objects og Informatica. Løsningen skal være i anvendelse allerede i efteråret 2005.

Parterne ønsker ikke at fortælle ordrens størrelse. Det er dog et faktum, at den har en værdi på over 3,7 millioner kroner, idet dette er minimumsgrænsen for, hvornår virksomheder inden for forsyningssektoren skal sende opgaver i EU-udbud.

Business Intelligence-projektet, der internt har fået navnet DataBoss, skal sikre, at Energi E2 har et optimalt beslutningsgrundlag og gøre det let og hurtigt at indføre nye it-systemer. DataBoss skal anvendes i den kommercielle del af E2 - den del, der har at gøre med køb og salg af forskellige typer af energi.

"Valget af leverandør faldt på Component Software, fordi de besidder en unik kompetence inden for Business Intelligence-området. De leverer løsninger, der er baseret på standardkomponenter, og som er økonomisk fordelagtige, både nu og på langt sigt," siger Søren Martinsen, der er projektleder på DataBoss-projektet.

Han tilføjer at man indfører en Business Intelligence-løsning for at kunne skille it og forretning og for at undgå at være trælbundet til it-systemer.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse