Sandberg lander Synaxon-aftale

Den tyske frivillige kæde Synaxon har lavet en aftale med den danske periferi-producent Sandberg. Aftalen giver Sandberg adgang til 2700 tyske butikker.

Den danske periferiproducent Sandberg, der er delejet af EET, har scoret en kontrakt med den tyske frivillige kæde Synaxon, som har flere end 2.700 butikker tilknyttet i Tyskland.

Ifølge aftalen med Synaxon begynder de tyske itbutikker straks at føre Sandbergs produkter.

»Vi har længe ønsket os en bred tilgang til det enorme tyske marked. Nu har vi flere distributører koblet på. Men uden et forhandlernet får vi ikke gang i forretningen. Vi er derfor gået efter en stor kæde med bred geografisk dækning og en varieret kundeprofil. Det er nu lykkedes i ét hug med vores aftale med Synaxon, der til fulde opfylder disse ønsker,« udtaler Sandberg-direktør Erling Hoff Petersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere