IDC: Cloud vil dominere softwaremarkedet i 2011

Nu kommer både it-kanalen og slutbrugerne for alvor til at mærke betydningen af cloud, lyder IDCs spådom.

Det europæiske software-marked vil ifølge analysefirmaet IDC undergå voldsomme forandringer i løbet af i år på grund af cloud computing. Det skriver britisk CRN.

IDC forudser, at softwareproducenterne vil afsætte flere ressourcer til at udvikle deres cloud-strategier, ligesom der vil opstå nye modeller for distribution og leverance af cloud-ydelser.

Ifølge IDC-analytiker for software-as-a-service og cloud services, David Bradshaw, har cloud bevæget sig fra at være et perifært emne for både kunder og producenter, til at det nu er et kerneemne.

»It-køberne leder efter måder, som cloud kan reducere omkostninger, mens softwareproducenter tumler afsted for at få deres cloud-tilbud på markedet, før det er for sent,« siger David Bradshaw til britisk CRN.

Han forudser også stigende popularitet for sociale forretningsplatforme I det kommende år.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg