VM-fodbold gav tavse telefoner hos distributører

Nederlaget til Holland i går blev fulgt intenst af kanalen. Både hos Actebis og Rosenmeier melder man om meget tavse telefoner mens kampen var i gang.

Selvom telefonerne var fuldstændig tavse, fik Danmarks VM-kamp mod Holland i går ikke betydning for omsætningen hos to af landets største it-distributører, Actebis og Rosenmeier Electronics. Men mens kampen stod på, var der næsten lukket ned for kommunikationen i kanalen.

»Præcis på det tidspunkt, hvor kampen blev spillet, var det mærkbart. Men omsætningen har været gennemsnitlig. Der kan vi ikke se noget. Til gengæld var der ingen, som ringede ind under kampen,« siger nordisk salgsdirektør hos Actebis, Ole Eklund.

Heller ikke hos Rosenmeier satte fodboldkampen et negativt aftryk på omsætningen.

»Vi nåede budgetmålet for dagen, men hvis vi tager telefonstatistikken, mens kampen blev spillet, så var det som en søndag. Alt var gået i stå. Vi havde lige et peak i pausen, hvor nogle kunder ringer ind,« siger direktør Jørn Rosenmeier.

Både hos Actebis og Rosenmeier var der stillet fjernsyn op, så de ansatte kunne følge med ikampen.

»Men jeg kan forsikre dig om, at jeg selvfølgelig sad på mit kontor og arbejdede,« griner Ole Eklund.

Hos Rosenmeier var der desuden lidt ekstra på spil i dysten mellem Holland og Danmark, fordi 80 procent af ejerskabet i Nørresundby-distributøren er hollandsk.

»Det gjorde specielt ondt på os. Allerede kort efter danskernes selvmål strømmede der hånende mails ind fra Holland. Men vi hævder jo, at det er uafgjort. Hollænderne scorede et mål og vi scorede et mål,« lyder det lunt fra Jørn Rosenmeier.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere