DIFO reviderer domænelov

Virakken om Orango.dk og Eof.dk har vakt opsigt, og DIFO indkalder nu til offentligt stormøde om domæneloven.

DIFO vil nu gøre status over domænereglerne og vurdere, om loven er klar nok og eller om der brug for nye retningslinjer.

For at få de spørgsmål besvaret indkalder til offentligt møde i begyndelsen af 2010. Dermed håber DIFO at kunne lodde stemningen og indsamle gode forslag til, hvordan man dæmmer op for domænesnylteri – samtidig med at .dk-domænet holdes som et åbent og fleksibelt domæne for de reelle brugere.

Orango.dk og Eof.dk er to tydelige grunde til mødet. I indbydelsen lyder det:

»…blandt andet har private registranter været bekymrede over at skulle tabe deres domænenavne til virksomheder, som det skete i sagerne om eof.dk og orango.dk. Der er behov for en åben og kvalificeret debat om disse spørgsmål.«

DIFO er foreningen bag DK Hostmaster og den peger på, at de danske domæner nu har været reguleret i fem år af Domæneloven og det derfor er på tide at se på, om god domænenavnsskik betyder det samme som for fem år siden.

»Men jeg vil meget gerne understrege, at det her ikke har noget at gøre med at domæneklagenævnet skal bankes på plads eller noget i den dur,« siger formanden for DIFO, professor, dr. jur. Mads Bryde Andersen.

»Men hvis der kommer en konklusion på mødet, så kunne man jo overveje, om ikke man simpelthen skulle ændre på loven,« siger Mads Bryde Andersen.

Mange udenlandske squatters
Mødeindkaldelsen falder også sammen med, at der nu er over en million .dk-domænenavne.

Men det er ikke kun væksten i danske domæner, der er stigende. Siden 2007 har der også været en voldsom vækst i typosquattingsager. I 2010 forventes klage nummer 2.500 i domænesnylteri at dukke op hos DK Hostmaster, der kan afgøre de mest indlysende sager administrativt på få dage. Typosquatting udføres nemlig oftest af en lille gruppe udenlandske registranter.

DIFO/DK Hostmasters møde holdes den 12. januar. Mere information lægges snart ud på DK Hostmasters hjemmeside.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere