Rusland får EU-hjælp til supercomputere

Nyt teknologisk partnerskab med EU lægger op til øget videndeling.

Russerne tjener gode penge på blandt andet olie og gas, men det er ikke nok. Akkurat som Europa og resten af verden drømmer den store nation om at blive et højteknologisk samfund.

Europa skal hjælpe med at give Rusland teknologien.

Det bliver der i hvert fald lagt op til i et dokument, som EU-mediet EUobserver.com har fået fingrene i. EU og Rusland vil anigveligt sidst i maj på et topmøde annoncere et "Partnerskab for modernisering".

Russiske diplomater har understreget, at det ikke skal være en partnerskab, hvor EU er chef, men ifølge en anonym EU-diplomat, som EUobserver.com har talt med, handler det dog om, at europæiske firmaer skal dele teknologi med Rusland for at modernisere landet.

"Lad os være ærlige. Det er i sidste ende en envejs-deling. Det er selvfølgelig dem, der vil være modtagerne. Vi er ikke naive. Men det er i vores interesse, at Rusland moderniseres," siger EU-diplomaten.

"Vi kan heller ikke sige, at alle EU-lande er moderniserede. Jeg ved ikke, hvor meget vi kan lære af Rusland. Vi har ikke alle svarene," tilføjer kilden.

Supercomputere på liste
Dokumentet, der er fra sidste år, indeholder en ønskeliste for "fyrtårnsprojekter", der skal overføre teknologi fra europæiske til russiske firmaer.

Listen indeholder bio-teknologi, rumfartsteknologi, nanoteknologi, telekommunikation, mikroelektronik, supercomputere og flyudvikling. En del handler også om energi: Energieffektivitet, nukleær teknologi, udvinding af mineraler, alternativ brændstof og olie- og gasbearbejdelse.

Spørgsmålet er så, om Rusland vil hive de europæiske firmaer ind, tage deres teknologi, og så smide dem på porten igen, som det er set i Kina. Det siger tidligere amerikansk ambassadør i Estland, Keith Smith, der i dag er analytiker hos Centre for Strategic and International Studies i Washington.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job