Kingston er den største uafhængige RAM-leverandør

Kingston er klart den største producent af tredjeparts-hukommelsesmoduler med en markedsandel på 20,9 procent, viser en undersøgelse fra det internationale analysefirma iSuppli Corporation.

Kingston havde med en omsætning på 1,814 milliarder dollar 20,9 procent af verdsmarkedet i 2003.

På de efterfølgende pladser lå Smart Modular Technologies med 8,1 procent, Crucial Technology med 5,0 procent og A-Data med 4,4 procent. Dataram, der købte danske Memory Card Technologies, erobrede en 22.-plads. En omsætning på 54 millioner dollar gav 0,6 procent af verdensmarkedet.

Men markedet består af en meget lang række af små leverandører. Tredjeparts-leverandørerne fra plads 23 og nedefter har således en ikke ubetydelig, samlet markedsandel på 25,9 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere