Kampagnen "Netsikker nu!" fører dog hveken til tv-sports eller helsidesannoncer i dagbladene. I stedet kommer kulminationen på kampagnen på en enkelt dag, nemlig den 10 marts næste år, hvor de deltagende organisationer og virksomheder hver især har forpligtiget sig til at gennemføre aktiviteter, der på den ene eller den anden måde kan øge borgernes kendskab til it-sikkerhed.
Hovedparten af de deltagende it-virksomheder henvender sig ikke normalt til den menige borger, men er business-to-business-fokuserede. De virksomhder, CRN har talt med, mener dog alle, at de alligevel får en fordelagtig profilering ud af kampagenen, hvilket eksempelvis er tilfældet for Unisys, oplyser Unisys' direktør for forretningsudvikling, Christian Wernberg-Tougaard.
Han fortæller, at Unisys som alle andre virksomheder gratis får sit navn med på kampagnen. Til gengæld har selskabet forpligtet sig til at genemføre specifikke aktiviteter på kampagnedagen. I Unisys' tilfælde skal man formidle en større kontakt mellem forskere og erhvervsliv på it-sikkerhedsområdet.
Sammen med Unisys er foreløbigt 38 organisationer og virksomheder - fortrinsvis it-virksomheder - meldt sig under fanerne til kampagnen, som stadig er åben overfor nye tilmeldinger.