Tech Data og Actebis rygtes i kamp om Scribona

Ifølge ComputerSweden er Actebis favorit til at købe Scribona. CRN's kilder antyder derimod, at Tech Data er bedste kandidat til at købe Scribona.

Dansen om svenske Scribona nærmer sig sin afslutning. Ingram Micro har angiveligt forladt forhandlingsbordet. Tilbage skulle sidde Tech Data og Actebis. Det skriver ComputerSweden. Ifølge ComputerSweden er Actebis, med den tyske pengetank Arques Industries i ryggen, den bedste kandidat til at løbe med Scribona.

CRNs oplysninger fortæller dog den modsatte historie. Nemlig at Tech Data er den mest sandsynlige køber af Scribona.

Et af Scribonas problemer er nemlig selskabets komplicerede logistik-setup, som aldrig er kommet til at virke ordentligt. En eventuel køber af Scrinbona vil derfor være tvunget til - meget hurtigt - at få kørt Scribonas logitsik ind i eget system.

Det er en manøvre, som Tech Data vil have langt lettere ved at udføre end Actebis, fordi Tech Data har et stort nordisk centrallager syd for Stockholm med ekstra kapacitet. Actebis har derimod et centrallager i København, som formodentlig ikke vil være stort nok til også at håndtere Scribonas aktiviteter.

Scribona har ifølge rygterne været til salg gennem mange år. Senest har Scribona lukket det danske selskab helt ned i et forsøg på at gøre virksomheden mere salgbar.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S