Share It: : Xerox lod os ikke tjene penge

Danmarks ældste Xerox-partner Share It er gået over til Sharp og Lexmark i erkendelse af, at Xerox selv ville høste alle frugterne af samarbejdet.

Artikel top billede

Udsigten til langsomt at miste forretningsgrundlaget er årsagen til, at Share It fra Esbjerg har valgt at skifte et 16 år gammelt partnerskab med print- og kopiproducenten Xerox ud med nye aftaler med Sharp og Lexmark. I modsætning til de nye samarbejdspartnere tillod Xerox nemlig ikke, at Share It tjente penge på service.


»Som Xerox-partner måtte vi heller ikke sælge andre mærker, og vi kan altså ikke leve af at sælge nye Xerox-kopimaskiner hver tredje-fjerde år til vores cirka 1100 kunder, når vi samtidig ikke må tjene penge på service. Samtidig var det en kæmpe administrativ byrde at skulle gennemfakturere service fra Xerox til kunderne, så vi havde efterhånden svært ved at se, hvad vi skulle tjene penge på,« fortæller Share Its direktør Per Øland.


At Xerox samtidig giver Atea lov til at sælge.Xerox-kopimaskiner til kostpris plus fem-ti procent var ikke noget, der gavnede Share Its forretning yderligere.


»Samtidig har Xerox deres egne sælgere, der napper hele staten selv,« fortæller Per Øland.


Share It besluttede sig derfor for nylig til at starte deres egen serviceafdeling.


Som ventet fik det hurtigt Xerox til at se sig om efter en ny partner, og valget faldt på Røsfeld Data, der kommer til at overtage Xerox-samarbejdet i det syd- og sønderjyske.


Fri distribution af reservedele


Selv har Share It indgået samarbejde med Sharp og Lexmark, som direktøren beskriver som »mindre firkantede.« Samtidig er det en fast del af deres forretningskoncept at støtte forhandlerne, hævder Per Øland.


»Vi har været glade for Xerox-produkterne, mens konceptet overfor forhandlerne er blevet uholdbart. Vi er jo også langt fra de eneste Xerox-partnere, der er faldet fra gennem de sidste par år.«


Da der er fri distribution af Xerox-reservedele, kan Share It, på trods af det afbrudte samarbejde, fortsætte med at servicere Xerox-kunderne. Om to-tre år forventer han, at skiftet til Sharp og Lexmark er fuldendt.


»Det ironiske er, at selv om vi har skiftet til Sharp og Lexmark, så består en stor del af kopimaskinernes indmad af Xerox, for eksempel hele Lexmarks A3-program,« fortæller Øland.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse