Media Markt annoncerer for iPad

Den store tyske kæde har annonceret en tablet-computer fra Apple ? en dag for tidligt.

Der ventes med spænding på Apples store produktlancering i morgen den 27. januar. Apple vil ikke selv fortælle noget om det nye produkt, men mange tror at der er tale om en ny tablet-computer. Og nu har en tysk it-forhandler måske ved en fejl afsløret den store hemmelighed.

Den store tyske elektronik-kæde Media Markt skriver i en Twitter-besked til sine kunder, at man er klar til at sælge den nye Apple iPad fra den 1. marts i Tyskland. Prisen skulle være 899 euro eller lidt under 7.000 kroner uden kontrakt.

Hvis man samtidig tegner et abonnement hos det tyske teleselskab T-Mobile, reduceres prisen til 499 euro eller lidt under 4.000 kr.

I mellemtiden er Twitter-beskeden forsvundet igen, så spørgsmålet er, om der er tale om en vittighed eller om MediaMarkt virkelig har afsløret den store nyhed én dag for tidligt.

Et screenshot af Twitter-meldingen om iPad kan blandt andet ses hos MacRumors.

Apple plejer normalt ikke at afsløre store produktnyheder overfor sine forhandlere inden den officielle lancering, men det er muligt at teleselskaber som T-Mobile er indviet i planerne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S