Verdens losseplads rydder op

Kina bliver ofte betegnet som verdens losseplads, men landet er foran, når det gælder håndtering af giftige stoffer i elektronik.

Artikel top billede

I verdens folkerigeste land Kina har store områder tidligere været brugt som 'lossepladser' for elektroniske produkter som computere og skærme, og det har haft omfattende konsekvenser for miljøet. Det har fået den kinesiske regering til at vedtage en række regler, der forsøger at definere en global standard for god praksis til regulering af brugen af farlige stoffer i elektronik.

Dermed har Kina fået et forspring i forhold til EU. Det mener en af de store leverandører af netværksudstyr, Allied Telesis.

"Vi kan lære meget af Kina, når det gælder deklaration af giftige stoffer i elektronik," siger Hans Englesson, der er nordisk chef i Allied Telesis.

I EU har man siden 2006 haft det såkaldte RoHS-direktiv (Restriction of Hazardous Substances). Direktivet, som skal indføres ved lov i alle EU-medlemslande, begrænser brugen af seks 'farlige' materialer i udstyr. Direktivet fastlægger de maksimale værdier for, hvor meget bly, kviksølv, kadmium og tre andre stoffer, der må anvendes i et produkts enkelte komponenter.

Af hensyn til potentielle driftsikkerhedsproblemer har netværksindustrien i praksis fået lov til at ignorere grænseværdien for bly, så denne industri fortsat kunne anvende bly i loddemidler. Dette er kendt i industrien som RoHS 5 (eller nogle gange som RoHS 5/6, da kun 5 af de 6 kemikalier er begrænset).

EU-direktivet stiller ingen krav om, at produktet skal have en mærkning, der viser, at produktet overholder enten RoHS 5 eller 6. Billedet er anderledes i Kina. Den kinesiske regerings direktiv til "Management Methods for Controlling Pollution by Electronic Information Products" trådte i kraft den 1. marts 2007.

Direktivet, der blev udarbejdet uafhængigt af EU RoHS-direktiverne, regulerer de samme seks væsentlige stoffer som EU og foreskriver de samme maksimale koncentrationer.

"Det, som gør det kinesiske RoHS-direktiv mere effektivt end EU-versionen er, at det i Kina er obligatorisk, at produkterne er mærkede," siger Hans Englesson.

Det grønne mærke gives kun til produkter, der ikke indeholder nogen af de seks skadelige stoffer. Ellers skal man anvende et mærke med et tal, der viser det antal år, hvor det farlige stof under normale brugsbetingelser ikke vil lække fra produktet eller ændre produktet på en måde, der kan føre til alvorlig miljøforurening, personskade eller væsentlig skade på ejendom.

Produktet skal også leveres med en tabel, der fortæller om de farlige stoffer og de komponenter, hvor de anvendes. I modsætning til EU RoHS kræver Kinas RoHS desuden, at alle emballagematerialer skal være mærket og egnet til genbrug.

"Så, for at opsummere: EU kræver ikke produktetiketter - det gør Kina. EU anfører ikke et produkts forventede levetid - det gør Kina. EU kræver ikke genbrugelig og afmærket emballage - det gør Kina," siger Hans Englesson.

En række ændringer til den europæiske RoHS blev dog foreslået i foråret. Disse ændringer omfatter en bevarelse af de samme begrænsninger på stoffer og niveauer, men med tilføjelse af flere stoffer i løbet af de næste tre år. CE-mærket vil også komme til at indbefatte RoHS, og i stedet for at stole på selvdeklarationer skal disse revideres af en tredjepart.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura