John Stumpe vil tjene penge på offentlige udbud

- Der er et kæmpe behov for konsulentarbejde i forbindelse med anskaffelses- og udbudssager, lyder det fra Proacts tidligere salgschef, John Stumpe, der har startet egen konsulentvirksomhed.

Artikel top billede

John Stumpe, der blot ni måneder efter at være blevet headhuntet fra Comit til Proact fik en fyreseddel i hånden, har valgt at fortsætte karrieren med foden under eget bord.

Med sit nye konsulentfirma ProPartner Consulting satser han på at få en bid af kagen, når SKI og andre institutioner sender opgaver i udbud, som det kan være svært for alle parter at finde både hoved og hale i.

”Der er et konkret behov, som jeg nu hjælper med at dække. Producenter og forhandlere har et stort behov for hjælp til at byde på udbudssagerne, og på den anden side af bordet har for eksempel kommunerne behov for hjælp til ting som at få defineret krav til løsningen, identificere budgivere og meget mere,” fortæller John Stumpe.

Lige for tiden hjælper han en række producenter med at få styr på dokumenterne i forbindelse med SKIs server/storageaftale (02.03), hvor buddene skal være afleveret den 4. oktober.

Med sit kendskab til aftalerne og sit netværk er han ikke bange for at komme til at mangle opgaver.

”Det er min klare overbevisning, at der er et stort marked. At starte for mig selv er en tanke, jeg har haft gennem lang tid, men jeg fik selvfølgelig mere tid til at tænke efter Proact, hvor jeg også brugte en masse tid på at snakke med en masse kontakter. Så jeg følte, tiden var inde til at forme mit eget job,” fortæller John Stumpe, der tidligere har drevet konsulentvirksomhed med fokus på strategi og ledelse.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S