Google er den mest attraktive arbejdsgiver

Mange unge studerende drømmer om at arbejde for Google.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

På listen over verdens mest attraktive arbejdspladser kommer Google ind på førstepladsen. Det fortæller svenske Universum, der har udspurgt 160.000 studerende fra 12 lande (dog ikke Danmark).

Der er to lister - "Global Top 50 Business" og "Global Top 50 Engineering". På begge lister ligger Google som nr. 1.

Nu skulle man måske tro, at unge og smarte firmaer som Facebook og Twitter har overhalet Google. Men de populære sociale netværk er slet ikke med i top-50-listen.

I stedet finder man kendte navne som IBM (nr. 2 i Engineering), Microsoft (nr. 3), Intel (nr. 5), HP (nr. 12) og Oracle (nr. 24). Apple ligger på en syvendeplads. Der er ingen danske virksomheder på de to lister.

De amerikanske multinationale selskaber dominerer begge lister - mere end halvdelen af virksomhederne har hovedkvarter i USA. Tyskland ligger på andenpladsen med henholdsvis seks og otte virksomheder, mens Holland og Schweiz følger efter.

En af de interessante tendenser er, at it-selskaber vinder frem i Business-kategorien, mens de finansielle institutioner klarer sig bedre på Engineering-listen.

Universum ser det som et tegn på, at kampen om it-arbejdskraften ikke kun udkæmpes mellem it-selskaberne, men også med andre sektorer.

Det ser ud til at muligheder for videreuddannelse, personlig udvikling og jobsikkerhed er de vigtigste kriterier, når de unge skal vælge deres fremtidige arbejdsplads.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S