Tidl. videnskabsminister får nyt it-job

Charlotte Sahl-Madsen skal stå i spidsen for usædvanligt it-projekt i Sønderjylland.

Artikel top billede

Den tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) har fået et nyt job i it-verden. Hun bliver direktør for et usædvanligt fusionsprojekt i Sønderborg, der rummer en international kunsthal for digital kunst, et forsknings- og udviklingscenter for it i undervisningen samt et formidlingscenter for velfærdsteknologi.

Den råde tråd gennem kunsthallen er teknologi men i forskellige former som kunst, undervisning og erhverv. Der er tale om et langsigtet projekt, og selvom den tidligere minister allerede er tiltrådt som direktør, er kunsthallen indtil videre kun på tegnebrættet. Den amerikanske arkitekt, Frank Gehry har tegnet de første skitser til kunsthallen, der skal opføres på Sønderborgs nye havnefront inden 2017.
 
Her skal der blandt andet arbejdes med formidling af ny teknologi for at inspirere små og mellemstore virksomheder. Den forventede anlægssum er på mellem 200 og 300 mio. kr.

"I Sønderborg har vi tradition for at tænke stort og internationalt. Det var tilfældet, da vi byggede Alsion, der i dag rummer universitet, koncertsal og iværksætterpark. Og det er tilfældet med den nye Kunsthal, hvor vi nu skaber en spændende symbiose mellem digital kunst, digital undervisning og den nyeste teknologiske udvikling indenfor f.eks. velfærdsteknologi. Derved håber vi at kunne inspirere byens borgere og turister, men i lige så høj grad skoleelever, lærere og forældre samt de små og mellemstore virksomheder", siger Peter M. Clausen, der er formand for Sønderborg Havneselskab.

Charlotte Sahl-Madsen oplyser at hun efter valget i september og hendes farvel til ministerposten har haft jobtilbud fra erhvervslivet, forsknings- og it-verdenen og kulturlivet i ind- og udland.

"Jeg har været utrolig privilegeret og er meget smigret over de anerkendende tilbud. Når det i sidste ende er Kulturhallen, jeg har valgt at takke ja til, skyldes det, at stillingen er den suverænt mest uforudsigelige og ubetinget mest ambitiøse. Mit entreprenør-gen blev i den grad pirret. Som udgangspunkt har vi en vidtløftig idé, en meget attraktiv byggegrund og endnu ikke en eneste krone at bygge for! Det skal vi inden 2017 have omsat til store kunstoplevelser i enestående arkitektur, inspirerende undervisning og formidling af velfærdteknologi til borgerne og virksomhederne," siger den tidl. minister.

Hun har tidligere været ansat som udviklingschef i Lego og direktør for Lego Visionlab og fungeret som adm. direktør for oplevelsesparken Danfoss Universe på Als.

Nu skal der arbejdes med "new digital art" og forsknings- og udviklingsaktiviteter indenfor digital undervisning.

"Kunsthallen fokuserer på digitalisering. Som videnskabsminister med ansvar for bl.a. it og tele har jeg fået stor indsigt i de enorme muligheder, digitaliseringen rummer for den enkelte og for samfundet. Men begrebet "digitalisering" er dog meget abstrakt, så med Kunsthallen vil vi bringe det i øjenhøjde og vise konkrete eksempler, som de besøgende kan afprøve direkte," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos