Tidl. videnskabsminister får nyt it-job

Charlotte Sahl-Madsen skal stå i spidsen for usædvanligt it-projekt i Sønderjylland.

Artikel top billede

Den tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) har fået et nyt job i it-verden. Hun bliver direktør for et usædvanligt fusionsprojekt i Sønderborg, der rummer en international kunsthal for digital kunst, et forsknings- og udviklingscenter for it i undervisningen samt et formidlingscenter for velfærdsteknologi.

Den råde tråd gennem kunsthallen er teknologi men i forskellige former som kunst, undervisning og erhverv. Der er tale om et langsigtet projekt, og selvom den tidligere minister allerede er tiltrådt som direktør, er kunsthallen indtil videre kun på tegnebrættet. Den amerikanske arkitekt, Frank Gehry har tegnet de første skitser til kunsthallen, der skal opføres på Sønderborgs nye havnefront inden 2017.
 
Her skal der blandt andet arbejdes med formidling af ny teknologi for at inspirere små og mellemstore virksomheder. Den forventede anlægssum er på mellem 200 og 300 mio. kr.

"I Sønderborg har vi tradition for at tænke stort og internationalt. Det var tilfældet, da vi byggede Alsion, der i dag rummer universitet, koncertsal og iværksætterpark. Og det er tilfældet med den nye Kunsthal, hvor vi nu skaber en spændende symbiose mellem digital kunst, digital undervisning og den nyeste teknologiske udvikling indenfor f.eks. velfærdsteknologi. Derved håber vi at kunne inspirere byens borgere og turister, men i lige så høj grad skoleelever, lærere og forældre samt de små og mellemstore virksomheder", siger Peter M. Clausen, der er formand for Sønderborg Havneselskab.

Charlotte Sahl-Madsen oplyser at hun efter valget i september og hendes farvel til ministerposten har haft jobtilbud fra erhvervslivet, forsknings- og it-verdenen og kulturlivet i ind- og udland.

"Jeg har været utrolig privilegeret og er meget smigret over de anerkendende tilbud. Når det i sidste ende er Kulturhallen, jeg har valgt at takke ja til, skyldes det, at stillingen er den suverænt mest uforudsigelige og ubetinget mest ambitiøse. Mit entreprenør-gen blev i den grad pirret. Som udgangspunkt har vi en vidtløftig idé, en meget attraktiv byggegrund og endnu ikke en eneste krone at bygge for! Det skal vi inden 2017 have omsat til store kunstoplevelser i enestående arkitektur, inspirerende undervisning og formidling af velfærdteknologi til borgerne og virksomhederne," siger den tidl. minister.

Hun har tidligere været ansat som udviklingschef i Lego og direktør for Lego Visionlab og fungeret som adm. direktør for oplevelsesparken Danfoss Universe på Als.

Nu skal der arbejdes med "new digital art" og forsknings- og udviklingsaktiviteter indenfor digital undervisning.

"Kunsthallen fokuserer på digitalisering. Som videnskabsminister med ansvar for bl.a. it og tele har jeg fået stor indsigt i de enorme muligheder, digitaliseringen rummer for den enkelte og for samfundet. Men begrebet "digitalisering" er dog meget abstrakt, så med Kunsthallen vil vi bringe det i øjenhøjde og vise konkrete eksempler, som de besøgende kan afprøve direkte," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S