Israelsk it-selskab etablerer nordisk kontor i Danmark

Det israelske it-sikkerhedsselskab Tufin satser på stor vækst i Norden. Det skal ske via 100 procent partnersalg.

Artikel top billede

En stor stigning i efterspørgslen efter styring og kontrol af it-infrastrukturen i større virksomheder får nu den israelske softwarevirksomhed Tufin til at slå dørene op i Norden.

Virksomheden, der netop tilbyder software, der kan give større virksomheder overblik over alt fra interne sikkerhedspolitikker til eksterne compliancekrav er lige nu i fuld gang med at bygge sin nordiske organisation op.

»Vi er her, fordi vi kan se at kundernes behov er gået fra »nice to have« til »need to have«. Alle de kunder vi har, kommer tilbage med positive tilbagemeldinger, og når efterspørgslen er, som den er, så er der brug for fysisk tilstedeværelse,« siger han.

Tufins løsninger er målrettet de helt store virksomheder i for eksempel den finansielle sektor. Netop Tufins tilbud om en automatiseret løsning giver store muligheder for besparelser i form af tidsforbrug og mindre risiko for personlige fejl.

»Vi går 100 procent ud via partnere, og vi søger derfor højtspecialiserede netværks-sikkerhedspartnere. Vi ønsker få, men dygtige partnere. Vi har allerede indledt samarbejde med Dubex,« fortæller den nordiske direktør Jan Bau, der lige nu er ene mand om at få Tufin op at køre i de nordiske lande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S