DSI-Next udskyder flytning

DSI-Next-direktør Holger Harvey Hansen benyttede julefrokost til at ryste medarbejderne i den nyfusionerede virksomhed sammen. Men travlhed gør, at flytningen af Kokkedal-kontoret nu udskydes.

Artikel top billede

Integrationen af de to selskaber DSI Data og Next Innovation, der fusionerede for et par måneder siden, er i fuld gang.

Og der har været nok at se til med integration af fælles registreringssystemer, ERP-systemer og to forskellige virksomhedskulturer.

»Det går rigtig fint, men det er selvfølgelig en ny situation at have en øst og vest-afdeling, så det skal vi lige lære. Der har været en del rejseaktiviteter, men vi har fået installeret udstyr, så vi kan holde en del møder via videokonference,« fortæller DSI-Nexts direktør Holger Harvey Hansen.

Han fortæller, at man benyttede julefrokosten til at lade de to fusionerede afdelinger i Århus og Kokkedal mødes.

»Vi koblede personalemødet sammen med julefrokost, og vi holdt det i Århus, så medarbejderne fra Kokkedal samtidig kunne se Århus-kontoret. Så det blev en form for get together-fest, og selvfølgelig havde vi lavet bordplan, så medarbejderne ikke kun satte sig sammen med dem, de kendte i forvejen,« fortæller Holger Harvey Hansen, som inden fusionen sad i direktørstolen hos DSI Data.

Da CRN snakkede med direktøren i forbindelse med fusionen, fortalte han, at virksomheden var i gang med at lede efter nye lokaler tættere på København for at tiltrække mere arbejdskraft. Det er imidlertid udskudt.

»Vi har besluttet, at vi har alt for travlt til at flytte lige nu op til et årsskifte, så vi har derfor forlænget lejen til næste sommer, og så flytter vi i næste sommerferie. Så har vi god tid i første kvartal til at beslutte, hvor vi skal bo,« fortæller Holger Harvey Hansen og tilføjer, at han overordnet ser fusionen som succesfuld.

»Alle er stadig om bord, og vi har ikke måttet fyre en eneste. Og vi er gået i gang med at ansætte flere,« slutter direktøren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job