Se verden med Googles briller

Google udvikler angiveligt en Android-brille med indbygget display.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Her på ComON har vi tidligere skrevet om Googles hemmelighedsfulde laboratorium Google X, hvor man arbejder med alt fra robotbiler til rum-fartøjer. Nu har 9to5Google afsløret ét af de projekter, som er under udvikling hos Google X. Der skulle være tale om en brille med indbygget display og kamera, som er koblet til en Android-telefon og bruger Google Goggles teknologien.   

Goggles er en applikation til Android, hvor man kan tage billeder af fysiske genstande og få oplysninger om dem fra Googles databaser. Man kan sige, at hele verden dermed bliver søgbar. Det kan eksempelvis bruges til at hente oplysninger om malerier på et museum, seværdigheder eller varer i supermarkedet.

Denne teknologi skal altså indbygges direkte i Google-brillerne, hvor man så f.eks. vil kunne få vist den billigste pris på det produkt, man har fundet i en butik. Eller man kunne forestille sig, at systemet kan bruge ansigtsgenkendelse til at identificere den person, du kigger på, og så hente oplysninger fra sociale netværk.

Der findes allerede briller med indbyggede head-up-displays, men de ser typisk ret klodsede ud. Den nye Google-briller skulle ikke være meget tykkere end rigtige briller.

The Verge
skriver også om de nye Google-briller og henviser til at den seneste opdatering af Google Goggles til Android har gjort det muligt at scanne efter genstande og tekst kontinuerligt i stedet for, at man først skal tage et billede. Det er måske et smugkig på, hvordan de nye briller skal fungere.

Ifølge New York Times arbejder både Apple og Google på "wearable computers" - altså mobile enheder, der kan forbindes til vores tøj eller direkte til kroppen. Apple eksperimenterer angiveligt med forskellige prototyper som sender data tilbage til iPhone, og man vil bruge talegenkendelse til at styre enhederne.

En af ideerne er en iPod med bøjet glas, der skal anbringes på håndledet. Fælles for koncepterne er, at smartphonen skal fungere som hjerne og sørge for forbindelsen til nettet.

Det næste skridt efter brillen kan blive kontaktlinser med indbyggede displays. Forskere har allerede konstrueret en kontaktlinse med indbygget computerskærm.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job