Se verden med Googles briller

Google udvikler angiveligt en Android-brille med indbygget display.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Her på ComON har vi tidligere skrevet om Googles hemmelighedsfulde laboratorium Google X, hvor man arbejder med alt fra robotbiler til rum-fartøjer. Nu har 9to5Google afsløret ét af de projekter, som er under udvikling hos Google X. Der skulle være tale om en brille med indbygget display og kamera, som er koblet til en Android-telefon og bruger Google Goggles teknologien.   

Goggles er en applikation til Android, hvor man kan tage billeder af fysiske genstande og få oplysninger om dem fra Googles databaser. Man kan sige, at hele verden dermed bliver søgbar. Det kan eksempelvis bruges til at hente oplysninger om malerier på et museum, seværdigheder eller varer i supermarkedet.

Denne teknologi skal altså indbygges direkte i Google-brillerne, hvor man så f.eks. vil kunne få vist den billigste pris på det produkt, man har fundet i en butik. Eller man kunne forestille sig, at systemet kan bruge ansigtsgenkendelse til at identificere den person, du kigger på, og så hente oplysninger fra sociale netværk.

Der findes allerede briller med indbyggede head-up-displays, men de ser typisk ret klodsede ud. Den nye Google-briller skulle ikke være meget tykkere end rigtige briller.

The Verge
skriver også om de nye Google-briller og henviser til at den seneste opdatering af Google Goggles til Android har gjort det muligt at scanne efter genstande og tekst kontinuerligt i stedet for, at man først skal tage et billede. Det er måske et smugkig på, hvordan de nye briller skal fungere.

Ifølge New York Times arbejder både Apple og Google på "wearable computers" - altså mobile enheder, der kan forbindes til vores tøj eller direkte til kroppen. Apple eksperimenterer angiveligt med forskellige prototyper som sender data tilbage til iPhone, og man vil bruge talegenkendelse til at styre enhederne.

En af ideerne er en iPod med bøjet glas, der skal anbringes på håndledet. Fælles for koncepterne er, at smartphonen skal fungere som hjerne og sørge for forbindelsen til nettet.

Det næste skridt efter brillen kan blive kontaktlinser med indbyggede displays. Forskere har allerede konstrueret en kontaktlinse med indbygget computerskærm.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job