Microsoft vil måske overtage Nokias smartphones

Der er nye rygter om at Nokia vil sælge sin smartphone-division til Microsoft.

Artikel top billede

Ifølge det russiske magasin Mobile Review skulle det være sikkert at Microsoft er klar til at overtage Nokias smartphone-forretning. Eldar Murtazin, der er chefredaktør hos Mobile Review, skriver på Twitter at ledelsen fra de to selskaber planlægger et møde under Consumer Electronics Show i næste uge.

"Steve Ballmer, Andy Lees, Stephen Elop og Kai Ostamo skal mødes i Las Vegas for at færdiggøre aftalen om Nokias smartphone-division. Farvel Nokia," skriver Murtazin på Twitter.

Ballmer er chef for Microsoft, Lees har ledet firmaets Windows Phone-afdeling indtil for kort tid siden, men er stadig i koncernledelsen. Nokia-chefen Elop har tidligere arbejdet hos Microsoft og han skal muligvis igen arbejde for softwaregiganten, mener Mobile Review.

"Nokias smartphone-forretning skal sælges sammen med en eller to fabrikker. Tidspunktet er anden halvdel af 2012," skriver Murtazin.

Han har også erfaret, at Microsoft helt vil opgive navnet Nokia til smartphones.

I februar 2011 indgik de to selskaber en alliance om smartphones, men de har altid afvist rygterne om, at Microsoft helt vil sluge Nokias smartphone-forretning.

Der går også rygter om, at Microsoft og Nokia sammen forsøger at overtage Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM). Det er avisen Wall Street Journal, der har erfaret dette. Men hverken Microsoft eller Nokia vil bekræfte denne oplysning.

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet