Microsoft vil måske overtage Nokias smartphones

Der er nye rygter om at Nokia vil sælge sin smartphone-division til Microsoft.

Artikel top billede

Ifølge det russiske magasin Mobile Review skulle det være sikkert at Microsoft er klar til at overtage Nokias smartphone-forretning. Eldar Murtazin, der er chefredaktør hos Mobile Review, skriver på Twitter at ledelsen fra de to selskaber planlægger et møde under Consumer Electronics Show i næste uge.

"Steve Ballmer, Andy Lees, Stephen Elop og Kai Ostamo skal mødes i Las Vegas for at færdiggøre aftalen om Nokias smartphone-division. Farvel Nokia," skriver Murtazin på Twitter.

Ballmer er chef for Microsoft, Lees har ledet firmaets Windows Phone-afdeling indtil for kort tid siden, men er stadig i koncernledelsen. Nokia-chefen Elop har tidligere arbejdet hos Microsoft og han skal muligvis igen arbejde for softwaregiganten, mener Mobile Review.

"Nokias smartphone-forretning skal sælges sammen med en eller to fabrikker. Tidspunktet er anden halvdel af 2012," skriver Murtazin.

Han har også erfaret, at Microsoft helt vil opgive navnet Nokia til smartphones.

I februar 2011 indgik de to selskaber en alliance om smartphones, men de har altid afvist rygterne om, at Microsoft helt vil sluge Nokias smartphone-forretning.

Der går også rygter om, at Microsoft og Nokia sammen forsøger at overtage Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM). Det er avisen Wall Street Journal, der har erfaret dette. Men hverken Microsoft eller Nokia vil bekræfte denne oplysning.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S