EDB Gruppen: Første ordre på nyt system

EDB Gruppen har fået sin første ordre på det såkaldte multiafregningssystem Xellent. Kunden er det belgiske energiselskab Wattplus, som skal bruge det i afregningen af el hos 50.000 kunder.

Xellent er baseret på Axapta-systemet fra Microsoft Business Solutions, det tidligere Navision.

EDB Gruppen forventer nu at skulle udbrede løsningen til andre kunder i energisektoren, der vil kunne bruge det til afregning af både el, gas, vand, varme og antenneforsyning.

Der er indgået distributøraftaler i Holland, Belgien og Island, og EDB Gruppen har desuden allieret sig med IBM i forhandlingen af Xellent-systemet.

Den belgiske ordre ændrer ikke EDB Gruppens forventninger til årets resultat. (rst)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere