Ubuntu-stifter vil afskaffe menuen

Menuen har været en central del af den grafiske brugerflade i 30 år. Men nu skal det være slut.

Artikel top billede

De klassiske menuer skal erstattes med en ny grænseflade kaldet HUD (Head-Up Display). Det mener Mark Shuttleworth, der er stifter af Linux-firmaet Canonical. Hans selskab står bag Linux-distributionen Ubuntu og den næste udgave bliver udstyret med HUD, som skal gøre det lettere at finde rundt i programmernes funktioner. Det skriver digi.no.

Det var Xerox PARC, som opfandt den grafiske brugergrænseflade (GUI) tilbage i 1970'erne. Det kaldes også for WIMP - Windows Icons Menus Pointers. Nu vil Mark Shuttleworth altså fjernet M'et fra WIMP.

I sin blog fortæller han om den nye grænseflade. Han fortæller det for et "intent-driven interface" eller forkortet "intenterface".

I stedet for at navigere sig gennem de sædvanlige menuer med musen åbner man et HUD-søgefelt og skriver de første bogstaver i kommandoens navn. Herefter kommer en liste med forslag.

Denne søgefunktion skulle også være i stand til at registrere de mest brugte funktioner og opgaver, så de kommer først i listen.

I den nedenstående video kan man se et eksempel på, hvordan det fungerer. Det skulle virke med alle applikationer som understøtter den globale menu i Unity. Det er altså ikke nødvendigt at foretage ændringer i programmerne.

Brugeren kan stadig vælge at man hellere vil bruge den gamle menustruktur. Shuttleworth sammenligner selv den nye HUD med Ribbon i Windows-programmer. Men i modsætning til Ribbon kræver HUD ikke så meget plads på skærmen.

Det næste skridt bliver at indbygge stemmestyring i HUD - men den nødvendige teknologi er ikke helt på plads endnu, skriver Canonical-stifteren.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S