Ubuntu-stifter vil afskaffe menuen

Menuen har været en central del af den grafiske brugerflade i 30 år. Men nu skal det være slut.

Artikel top billede

De klassiske menuer skal erstattes med en ny grænseflade kaldet HUD (Head-Up Display). Det mener Mark Shuttleworth, der er stifter af Linux-firmaet Canonical. Hans selskab står bag Linux-distributionen Ubuntu og den næste udgave bliver udstyret med HUD, som skal gøre det lettere at finde rundt i programmernes funktioner. Det skriver digi.no.

Det var Xerox PARC, som opfandt den grafiske brugergrænseflade (GUI) tilbage i 1970'erne. Det kaldes også for WIMP - Windows Icons Menus Pointers. Nu vil Mark Shuttleworth altså fjernet M'et fra WIMP.

I sin blog fortæller han om den nye grænseflade. Han fortæller det for et "intent-driven interface" eller forkortet "intenterface".

I stedet for at navigere sig gennem de sædvanlige menuer med musen åbner man et HUD-søgefelt og skriver de første bogstaver i kommandoens navn. Herefter kommer en liste med forslag.

Denne søgefunktion skulle også være i stand til at registrere de mest brugte funktioner og opgaver, så de kommer først i listen.

I den nedenstående video kan man se et eksempel på, hvordan det fungerer. Det skulle virke med alle applikationer som understøtter den globale menu i Unity. Det er altså ikke nødvendigt at foretage ændringer i programmerne.

Brugeren kan stadig vælge at man hellere vil bruge den gamle menustruktur. Shuttleworth sammenligner selv den nye HUD med Ribbon i Windows-programmer. Men i modsætning til Ribbon kræver HUD ikke så meget plads på skærmen.

Det næste skridt bliver at indbygge stemmestyring i HUD - men den nødvendige teknologi er ikke helt på plads endnu, skriver Canonical-stifteren.

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S