Elgiganten må gerne forskelsbehandle ældre kunder

Elgiganten sælger sine varehusprodukter billigere til kunder, der har besøgt forhandlerens hjemmeside. Og det er helt lovligt, selv om det kan gå ud over ældre kunder.

Artikel top billede

Kunder i Elgigantens varehuse kan få rabat, hvis de har set, om produktet står til en lavere pris på Elgigantens hjemmeside.

Den prisgaranti har fået Forbrugerombudsmanden til at undersøge, om Elgiganten bevæger sig ud på kanten af markedsføringsloven ved at give nogle kunder i de fysiske butikker en lavere pris end andre.
Men firmaets interne prisgaranti er ikke i strid med lovgivningen, har ombudsmanden nu konkluderet.  

"Der er ikke i lovgivningen noget til hinder for, at en erhvervsdrivende automatisk giver et prisnedslag til en kunde, der gør opmærksom på, at varen er billigere i internetbutikken end i den fysiske butik. Der er som udgangspunkt fri prisdannelse på markedet, og der er typisk færre omkostninger forbundet med at drive en internetbutik," udtaler forbrugerombudsmand Henrik Øe i en pressemeddelelse.

Det går ud over ældre forbrugere

Forbrugerombudsmanden påpeger, at Elgiganten skal være opmærksom på, at forskelsbehandlingen kan gå ud over ældre kunder, der ikke er hjemmevant på nettet, eller som slet ikke har adgang til internettet - og derfor ikke finder frem til prisforskellen.

Men selv forskelsbehandlingen er ikke i strid med kravet om god markedsføringsskik.

De netløse kunder kan få adgang og hjælp til at komme på nettet på biblioteket, og der findes ikke et decideret forbud mod aldersdiskrimination i markedsføringsloven, oplyser Forbrugerombudsmanden.

Skal det stå på døren

Hvis det er muligt at få rabat i en forretning, så skal det normalt står på døren til butikken. Det gør det ikke hos Elgiganten. 

Men Forbrugerombudsmanden mener heller ikke, at varehuskæden er forpligtet til at skilte med sin rabat til kunder, der kender priserne i webshoppen.
Ifølge markedsføringslovens §16 om organiseret rabat skal der kun skiltes med rabatmuligheden, hvis der er en tredjepart involveret for eksempel en fagforening eller indkøbsforening, som det kræves medlemskab af. Hos Elgiganten er den skjulte prispolitik et internt anliggende - og så er skiltning ikke påkrævet.

Forbrugerombudsmanden har desuden undersøgt, om Elgiganten glemmer at leve op til sin "loyale oplysningspligt" (købelovens § 76, stk. 1, nr. 3). Paragraffen beskriver, at det kan beskrives som en mangel, hvis kunden ikke har fået alle relevante oplysninger til at bedømme varen i købsøjeblikket.

Men det er ifølge ombudsmandens tolkning ikke ensbetydende med, at forhandlere skal oplyse, at varen kan fås billigere et andet sted.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos