Så let kan RFID-kreditkort hackes

De nye kreditkort med indbygget RFID-chip kan nemt hackes med billigt udstyr.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Fremtidens lommetyv behøver ikke stikke hånden ned i din frakke og hive pungen ud. Faktisk er det slet ikke nødvendigt med fysisk kontakt længere for at stjæle dine penge. De nye kreditkort med indbygget RFID-radiochip kan udlæses med en simpel trådløs kortlæser - og herefter kan tyven uden besvær hæve penge fra din konto.

Det blev demonstreret under hacker-konferencen Shmoocon i denne uge i Washington. Her viste sikkerheds-eksperten Kristin Paget, hvor man kan hacke RFID-kort med billigt udstyr. Hun brugte en Vivotect RFID kortlæser til 50 dollar, et værktøj til at skrive data på kortets magnetstribe og den lille Square-boks til iPhone, som kan bruges til at tage imod kortbetalinger.

Forbes skriver om demonstrationen på konferencen. Paget hentede en frivillig op på scenen og brugte den trådløse kortlæser til at hente hans kortnummer og udløbsdato sammen med den engangskode, som RFID-kort bruger til at godkende betalinger. Herefter kunne hun skrive disse data på et blankt kort og bruge det til at overføre 15 dollar til sig selv med Square.

Den frivillige forsøgsperson havde aldrig taget sit kort op af lommen - hele tyveriet skete uden fysisk kontakt.

Nu er risikoen for kortmisbrug ikke ny. Hver gang du afleverer dit kort i en restaurant eller et andet sted er der risiko for, at kortoplysninger bliver skrevet ned og brugt til at handle på nettet. Men det nye er, at tyven slet ikke behøver have fat i det fysiske kort. Et RFID-kort sender sine data til enhver kortlæser - der er ikke indbygget mekanismer til autenficering.

Men den trecifrede sikkerhedskode på kortets bagside (CVV) overføres ikke. I stedet sendes en engangskode, som altså kun kan anvendes til én transaktion. Hvis man forsøger at anvende den samme kode flere gange bliver kortet spærret.

Randy Vanderhoof fra Smart Card Alliance siger da også til Forbes, at man ikke ser nogen trussel i de trådløse kortbetalinger; teknologien har allerede eksisteret i seks år, og man har ikke hørt om tilfælde af misbrug.

I USA er det blandt andet Visa og Mastercard, der tilbyder RFID-kort under betegnelser som payWave og PayPass.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network