Send fortrolige mails som ingen kan snage i

Med den nye internettjeneste Burnnote kan du sende krypterede beskeder, som selvdestruerer, efter at de er blevet læst.

Artikel top billede

Har du tænkt over, hvor mange af de beskeder du sender over internettet, som i dag ligger lagret på andre folks computere?

Det kan være en fortrolig mail, der stadigvæk ligger nederst i en Gmail-indbakke eller en gammel Messenger-samtale, der er gemt som en logfil på en tidligere kollegas computer.

Men der er nu kommet en ny internetservice ved navn Burnnote, som du kan bruge, når du skal lave fortrolig kommunikation.

Som en samtale under fire øjne

Ifølge Burnnote selv er det meningen, at kommunikation via tjenesten skal være lige så fortrolig, som hvis du har en samtale med en person under fire øjne.

Beskederne på Burnnote er alle krypterede, og de bliver slettet med det samme, efter at de er blevet læst.

Umiddelbart lyder det som en perfekt løsning, hvis du vil bedrive lyssky forretninger i skjul for ordensmagten.

Men det kan også være en glimrende løsning for os almindelige lovlydige borgere, der har brug for at sende et password til en ven eller sidder på arbejdet og gerne vil kommunikere, uden at chefen eller it-afdelingen kan kigge os over skulderen.

Ingen copy/paste

Beskeden bliver vist sætning for sætning, så det er ikke muligt at tage et screenshot, der viser hele beskeden på én gang. Og du kan heller ikke kopiere fra beskeden, medmindre du helt specifikt giver tilladelse til det, når du skriver beskeden.

Når du sender beskeden til en anden person, kopierer du blot et link til beskeden ind i din mail eller en messenger-besked. Du kan også udstyre beskeden med et password, så du undgår, at den bliver opsnappet og læst af andre end den modtager, som den er tilsigtet. 

Linket kan kun åbnes én gang, og når du har åbnet det, vil beskeden kun være synlig i et tidsrum, som du selv fastsætter.

Herefter vil den blive slettet.

Læs også:
 

Sådan bliver din Gmail immun over for hacker-angreb  

Oh no - hackerne kigger med på dit webcam

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job