Norsk dreng finder huller hos Google, Microsoft og Facebook

En 15-årig norsk dreng har fundet sikkerhedshuller hos flere af de største internet-firmaer.

Artikel top billede

Foto: Cim Stordal

Norske Cim Stordal tilbringer sin fritid med at spille Team Fortress, lege med sin luftpistol og arbejde i den lokale fiskeforretning i Bergen. Den 15-årige minder om andre drenge på sin alder - men han er alligevel speciel. Hans store lidenskab er nemlig at finde sikkerhedshuller i software - og det kan være en ganske god forretning.

De fleste af de store software- og internet-firmaer har programmer, hvor de belønner for at indrapportere om fejl i deres software og tjenester. I nogle tilfælde er der udbetalt meget store kontante belønninger.

Cim Stordal har allerede klaret at blive optaget i Googles Security Hall of Fame, han har fundet et cross-site scripting (XSS) hul hos Apple og modtaget et Elite White Hat Visa kort med 500 dollar tilgodehavende fra Facebook. Det skriver CNET. Microsoft har også takket ham for at have fundet et sikkerhedshul.

"Jeg fik et kort for en XSS fejl hos Facebook, og jeg har fundet et XSS problem hos Google, Microsoft og Apple," siger han i et Skype-interview med CNET.

Han forklarer også sin metode til at finde sikkerhedshuller på de store sites.

"Jeg kigger rundt på sitet og prøver at finde ud af, hvor jeg kan indsætte HTML og ting, som ikke bliver filtreret i kildeteksten. Typisk kan de filtrere nogle tegn men glemmer andre eller også glemmer de helt at filtrere. En angriber ønsker typisk at få fat i cookien, der kan bruges til at logge ind i brugerens navn," siger han.

Han fortæller at det kun tog fem minutter at finde cross-site scripting fejlen hos Apple, mens det tog fire dage hos Facebook og tre dage hos Google. 

Cim Stordal hjælper nu sine venner med at holde deres hjemmesider fri for fejl. Hans forældre forstår ikke helt, hvad han laver.

"De synes vel at det er cool på en måde, men de kan ikke rigtig forstå det. Men de siger også at jeg ikke skal sidde foran computeren hele dagen," slutter han.

Nu vil den norske dreng lede efter sårbarheder på mobile enheder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,