Norsk dreng finder huller hos Google, Microsoft og Facebook

En 15-årig norsk dreng har fundet sikkerhedshuller hos flere af de største internet-firmaer.

Artikel top billede

Foto: Cim Stordal

Norske Cim Stordal tilbringer sin fritid med at spille Team Fortress, lege med sin luftpistol og arbejde i den lokale fiskeforretning i Bergen. Den 15-årige minder om andre drenge på sin alder - men han er alligevel speciel. Hans store lidenskab er nemlig at finde sikkerhedshuller i software - og det kan være en ganske god forretning.

De fleste af de store software- og internet-firmaer har programmer, hvor de belønner for at indrapportere om fejl i deres software og tjenester. I nogle tilfælde er der udbetalt meget store kontante belønninger.

Cim Stordal har allerede klaret at blive optaget i Googles Security Hall of Fame, han har fundet et cross-site scripting (XSS) hul hos Apple og modtaget et Elite White Hat Visa kort med 500 dollar tilgodehavende fra Facebook. Det skriver CNET. Microsoft har også takket ham for at have fundet et sikkerhedshul.

"Jeg fik et kort for en XSS fejl hos Facebook, og jeg har fundet et XSS problem hos Google, Microsoft og Apple," siger han i et Skype-interview med CNET.

Han forklarer også sin metode til at finde sikkerhedshuller på de store sites.

"Jeg kigger rundt på sitet og prøver at finde ud af, hvor jeg kan indsætte HTML og ting, som ikke bliver filtreret i kildeteksten. Typisk kan de filtrere nogle tegn men glemmer andre eller også glemmer de helt at filtrere. En angriber ønsker typisk at få fat i cookien, der kan bruges til at logge ind i brugerens navn," siger han.

Han fortæller at det kun tog fem minutter at finde cross-site scripting fejlen hos Apple, mens det tog fire dage hos Facebook og tre dage hos Google. 

Cim Stordal hjælper nu sine venner med at holde deres hjemmesider fri for fejl. Hans forældre forstår ikke helt, hvad han laver.

"De synes vel at det er cool på en måde, men de kan ikke rigtig forstå det. Men de siger også at jeg ikke skal sidde foran computeren hele dagen," slutter han.

Nu vil den norske dreng lede efter sårbarheder på mobile enheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job