Norsk dreng finder huller hos Google, Microsoft og Facebook

En 15-årig norsk dreng har fundet sikkerhedshuller hos flere af de største internet-firmaer.

Artikel top billede

Foto: Cim Stordal

Norske Cim Stordal tilbringer sin fritid med at spille Team Fortress, lege med sin luftpistol og arbejde i den lokale fiskeforretning i Bergen. Den 15-årige minder om andre drenge på sin alder - men han er alligevel speciel. Hans store lidenskab er nemlig at finde sikkerhedshuller i software - og det kan være en ganske god forretning.

De fleste af de store software- og internet-firmaer har programmer, hvor de belønner for at indrapportere om fejl i deres software og tjenester. I nogle tilfælde er der udbetalt meget store kontante belønninger.

Cim Stordal har allerede klaret at blive optaget i Googles Security Hall of Fame, han har fundet et cross-site scripting (XSS) hul hos Apple og modtaget et Elite White Hat Visa kort med 500 dollar tilgodehavende fra Facebook. Det skriver CNET. Microsoft har også takket ham for at have fundet et sikkerhedshul.

"Jeg fik et kort for en XSS fejl hos Facebook, og jeg har fundet et XSS problem hos Google, Microsoft og Apple," siger han i et Skype-interview med CNET.

Han forklarer også sin metode til at finde sikkerhedshuller på de store sites.

"Jeg kigger rundt på sitet og prøver at finde ud af, hvor jeg kan indsætte HTML og ting, som ikke bliver filtreret i kildeteksten. Typisk kan de filtrere nogle tegn men glemmer andre eller også glemmer de helt at filtrere. En angriber ønsker typisk at få fat i cookien, der kan bruges til at logge ind i brugerens navn," siger han.

Han fortæller at det kun tog fem minutter at finde cross-site scripting fejlen hos Apple, mens det tog fire dage hos Facebook og tre dage hos Google. 

Cim Stordal hjælper nu sine venner med at holde deres hjemmesider fri for fejl. Hans forældre forstår ikke helt, hvad han laver.

"De synes vel at det er cool på en måde, men de kan ikke rigtig forstå det. Men de siger også at jeg ikke skal sidde foran computeren hele dagen," slutter han.

Nu vil den norske dreng lede efter sårbarheder på mobile enheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS