Dansk iværksætterfirma holder Skat i luften på årets travleste dag

Når du skal tjekke din årsopgørelse i dag forsøger skattefar sig for første gang nogensinde med en cloud-baseret kø-løsning. Iværksætterfirmaet Queue-IT står bag

Artikel top billede

I dag mandag er årets ubetinget travleste dag for Skats servere.

Det skyldes, at det er åbningsdagen for cirka 4,7 millioner årsopgørelse, som traditionelt volder skattefar problemer med at holde it'en i luften på grund af det usædvanligt store rykind fra nysgerrige danskere, der skal kigge efter, om de har fået et skattesmæk eller penge tilbage.  

For at være på forkant med det forventelige kapacitetspres har Skat i år dels udvidet sin lejede mainframekapacitet hos it-leverandøren CSC, dels lejet sig ind på et kø-system hos Queue-IT.

"Kø-systemet betyder, at hvis man ikke kommer ind i første omgang, så får man oplysninger om, hvad nummer man er i køen, hvornår man kan forvente at komme ind på sitet, og så får folk også et kø-nummer," forklarer kontorchef Søren Kjær Jensen fra Skat.

Han fortæller, at kø-systemet kun er lejet for marts, og forventer samtidig, at allerede torsdag vil danskerne ikke skulle stå i kø længere for at se deres årsopgørelse.

Hemmelig snigpremiere

I lighed med sidste år åbner Skat allerede for adgangen til dine personlige skattetal på et tidspunkt i weekenden for at tage toppen af efterspørgslen på mandag.

Men Søren Kjær Jensen kan i skrivende stund ikke sige præcis, hvornår årsopgørelserne er tilgængelige.

"I de sidste 14 dage har vi været i gang og er fortsat i gang med med oprettelseskørslerne af folks tal fra banker og fagforeninger og så videre. Så det er endnu for tidligt at sætte en præcis dag på åbningen," siger Søren Kjær Jensen om weekendens snigpremiere.

Han er dog ikke bleg for at garantere, at hvis man venter til den officielle åbning mandag morgen klokken 9, så vil mange danskere opleve kø i kortere eller længere tid.

Køen skal forberede Skat

Log-tallene fra det ny-lejede system fra Queue IT skal være med til at kvalificere evalueringen og trimme Skat til at undgå nedbrud og for lange ventetider til næste år.

"Før kunne vi bare se, at en masse forgæves login-forsøg. Nu får vi mere specificerede tal for ventetider og antal af personer," lyder det fra Søren Kjær Jensen.

Han forklarer, at hvis de nye tal fra mandag afslører, at folk venter i halve timer, kan det få konsekvenser for Skats fremtidige it-indkøb.


Viborg Kommune

Informationssikkerhedskonsulent

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

IT-Infrastruktur systemadministrator

Region Sjælland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job