Microsoft kræver licens for iPad-Windows

OnLive streamer Windows til tavlecomputere. Men firmaet mangler måske de nødvendige licenser.

Artikel top billede

Forleden kunne OnLive fortælle at man er klar til at streame Windows 7 til iPads og Android-tavlecomputere. Firmaet er kendt for sin cloud-baserede streaming-teknologi, hvor man kan afvikle selv de mest krævende spil på lette mobile enheder. Hele den datatunge proces kører på serverne hos OnLive, og det færdige billede bliver så streamet ud på enheden.

Men OnLive begrænser sig ikke til spil - med Desktop Plus kan man også få Windows-skrivebordet ud på mobile enheder.

Nu ser det ud til, at OnLive er løbet ind i problemer med Microsoft. Softwarefirmaet skriver om sagen i et blogindlæg, hvor man også direkte nævner Onlive's Desktop og Desktop Plus.

"Vi er aktivt involveret med OnLive og vi håber at finde en løsning, hvor de får de nødvendige licenser, og vi vil fortsætte indtil denne sag er løst," skriver Microsoft i bloggen.

Det var analysefirmaet Gartner, der henviste til mulige licensproblemer med de nye tjenester i sidste uge. Her advarer man om, at kunderne i sidste ende kan blive bedt om at betale ekstra licensafgifter.

OnLive giver blandt andet adgang til Word, Excel og Powerpoint gennem sin Desktop Plus app til iPad og Android. Det koster fem dollar om måneden at bruge Desktop Plus i USA. Men så skal man altså ikke betale yderligere licens for applikationerne.

Men Microsoft kræver, at slutbrugeren skal indgå en licensaftale med softwarefirmaet og altså betale for programmerne i en eller anden form. Hvis softwarefirmaet udvikler sin egen version af Office til tavlecomputere kan det blive svært at konkurrere med den billige Desktop Plus app.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S