Artikel top billede

Atea køber print- og kopiforhandler i Litauen

Forhandlergiganten styrker bredden i Baltikum. Claus Hougesen mener fortsat, der er plads til ekspansion.

Atea har købt den litauiske forhandler UAB NMK, der beskæftiger 71 medarbejdere og har en omsætning mellem 70 og 80 millioner kroner.

17 millioner kroner har Atea smidt på bordet for at sikre sig 100 procent af aktierne i den baltisk forhandler.

Med købet styrker Atea sine baltiske kompetencer indenfor print- og kopi, hvor selskabet hidtil ikke har været så stærk.

Ledelsen i UAB BMK fortætter med over i Atea, ligesom der er planer om at UAB BMKs kompetencer skal udnytte på tværs af alle de tre baltiske lande.

Opkøbet viser, at Atea endnu ikke er færdig med at vokse i Norden og Baltium. Det bekræfter koncerndirektør Claus Hougesen overfor CRN.

"Selv om vi efterhånden er blevet en spændende stor virksomhed, så sidder vi kun på 16,2 procent af det nordiske marked for infrastruktur. Vi har lige annonceret en ny strategiplan. Vi vil have 20 procent af markedet i 2015. Det er det vi jagter," siger han til CRN.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere