Tasterytme skal erstatte kodeord

Slut med at huske besværlige kodeord. Nu skal brugeren genkendes på den unikke tasterytme eller musens bevægelser.

Artikel top billede

Der har været flere forsøg på at udvikle programmer som måler hvor hårdt og hvor hurtigt du taster. Nu har det berømte Defense Advanced Research Projects Agency (Darpa) startet et projekt, hvor man vil udvikle software som er i stand til at identificere brugeren alene baseret på den måde man skriver på tastaturet.

Det er altså ikke længere nødvendigt at indtaste både brugernavn og adgangskode. Man behøver blot indtaste sit brugernavn, og programmet kan så analysere tasterytmen for at se, om det faktiske er den rigtige bruger der sidder ved computeren.

"Mennesker er ikke bygget til at forstå tilfældige rækkefølger af tegn," siger Darpa-forskeren Richard Guidorizzi til New York Times.

Formålet med Darpa er at udvikle teknologi til militær brug, men mange af opfindelserne finder også vej til den civile verden - herunder en lille ting kaldet internet.

"Jeg forestiller mig en verden, hvor du sætter dig ned ved din konsol, identificerer dig selv og starter med at arbejde, og autenficeringen sker helt usynligt i baggrunden, mens du fortsætter med at arbejde uden afbrydelse," siger Guidorizzi.

Forskningen viser at en computerbruger i gennemsnit holder en taste nede i 100 millisekunder. Det er næppe muligt at snyde ved f.eks. at efterligne en person der kun holder tasten nede i 90 millisekunder. Selv et frivilligt blink med øjet tager 275 millisekunder.

Det ser dog ud til, at den følelsesmæssige tilstand har en effekt på skriverytmen - men her forsøger forskerne at finde en grundrytme, som altid er ens.

Forskere hos Pace University mener at kunne identificere testpersoner med en nøjagtighed på 99,5 pct. baseret på deres tastetryk. De har også udviklet et andet system, hvor brugeren skal placere dummy-filer på computeren. Hvis disse filer bliver åbnet, kan man så regne med, at det må være en anden bruger der sidder ved computeren.

På Carnegie Mellon universitetet forsøger man at bruge musebevægelser til at identificere brugeren. Det ser nemlig ud til, at hver af os har en helt unik måde at trække musemarkøren hen over skærmen.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job