Tasterytme skal erstatte kodeord

Slut med at huske besværlige kodeord. Nu skal brugeren genkendes på den unikke tasterytme eller musens bevægelser.

Artikel top billede

Der har været flere forsøg på at udvikle programmer som måler hvor hårdt og hvor hurtigt du taster. Nu har det berømte Defense Advanced Research Projects Agency (Darpa) startet et projekt, hvor man vil udvikle software som er i stand til at identificere brugeren alene baseret på den måde man skriver på tastaturet.

Det er altså ikke længere nødvendigt at indtaste både brugernavn og adgangskode. Man behøver blot indtaste sit brugernavn, og programmet kan så analysere tasterytmen for at se, om det faktiske er den rigtige bruger der sidder ved computeren.

"Mennesker er ikke bygget til at forstå tilfældige rækkefølger af tegn," siger Darpa-forskeren Richard Guidorizzi til New York Times.

Formålet med Darpa er at udvikle teknologi til militær brug, men mange af opfindelserne finder også vej til den civile verden - herunder en lille ting kaldet internet.

"Jeg forestiller mig en verden, hvor du sætter dig ned ved din konsol, identificerer dig selv og starter med at arbejde, og autenficeringen sker helt usynligt i baggrunden, mens du fortsætter med at arbejde uden afbrydelse," siger Guidorizzi.

Forskningen viser at en computerbruger i gennemsnit holder en taste nede i 100 millisekunder. Det er næppe muligt at snyde ved f.eks. at efterligne en person der kun holder tasten nede i 90 millisekunder. Selv et frivilligt blink med øjet tager 275 millisekunder.

Det ser dog ud til, at den følelsesmæssige tilstand har en effekt på skriverytmen - men her forsøger forskerne at finde en grundrytme, som altid er ens.

Forskere hos Pace University mener at kunne identificere testpersoner med en nøjagtighed på 99,5 pct. baseret på deres tastetryk. De har også udviklet et andet system, hvor brugeren skal placere dummy-filer på computeren. Hvis disse filer bliver åbnet, kan man så regne med, at det må være en anden bruger der sidder ved computeren.

På Carnegie Mellon universitetet forsøger man at bruge musebevægelser til at identificere brugeren. Det ser nemlig ud til, at hver af os har en helt unik måde at trække musemarkøren hen over skærmen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S