Tasterytme skal erstatte kodeord

Slut med at huske besværlige kodeord. Nu skal brugeren genkendes på den unikke tasterytme eller musens bevægelser.

Artikel top billede

Der har været flere forsøg på at udvikle programmer som måler hvor hårdt og hvor hurtigt du taster. Nu har det berømte Defense Advanced Research Projects Agency (Darpa) startet et projekt, hvor man vil udvikle software som er i stand til at identificere brugeren alene baseret på den måde man skriver på tastaturet.

Det er altså ikke længere nødvendigt at indtaste både brugernavn og adgangskode. Man behøver blot indtaste sit brugernavn, og programmet kan så analysere tasterytmen for at se, om det faktiske er den rigtige bruger der sidder ved computeren.

"Mennesker er ikke bygget til at forstå tilfældige rækkefølger af tegn," siger Darpa-forskeren Richard Guidorizzi til New York Times.

Formålet med Darpa er at udvikle teknologi til militær brug, men mange af opfindelserne finder også vej til den civile verden - herunder en lille ting kaldet internet.

"Jeg forestiller mig en verden, hvor du sætter dig ned ved din konsol, identificerer dig selv og starter med at arbejde, og autenficeringen sker helt usynligt i baggrunden, mens du fortsætter med at arbejde uden afbrydelse," siger Guidorizzi.

Forskningen viser at en computerbruger i gennemsnit holder en taste nede i 100 millisekunder. Det er næppe muligt at snyde ved f.eks. at efterligne en person der kun holder tasten nede i 90 millisekunder. Selv et frivilligt blink med øjet tager 275 millisekunder.

Det ser dog ud til, at den følelsesmæssige tilstand har en effekt på skriverytmen - men her forsøger forskerne at finde en grundrytme, som altid er ens.

Forskere hos Pace University mener at kunne identificere testpersoner med en nøjagtighed på 99,5 pct. baseret på deres tastetryk. De har også udviklet et andet system, hvor brugeren skal placere dummy-filer på computeren. Hvis disse filer bliver åbnet, kan man så regne med, at det må være en anden bruger der sidder ved computeren.

På Carnegie Mellon universitetet forsøger man at bruge musebevægelser til at identificere brugeren. Det ser nemlig ud til, at hver af os har en helt unik måde at trække musemarkøren hen over skærmen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS