Tasterytme skal erstatte kodeord

Slut med at huske besværlige kodeord. Nu skal brugeren genkendes på den unikke tasterytme eller musens bevægelser.

Artikel top billede

Der har været flere forsøg på at udvikle programmer som måler hvor hårdt og hvor hurtigt du taster. Nu har det berømte Defense Advanced Research Projects Agency (Darpa) startet et projekt, hvor man vil udvikle software som er i stand til at identificere brugeren alene baseret på den måde man skriver på tastaturet.

Det er altså ikke længere nødvendigt at indtaste både brugernavn og adgangskode. Man behøver blot indtaste sit brugernavn, og programmet kan så analysere tasterytmen for at se, om det faktiske er den rigtige bruger der sidder ved computeren.

"Mennesker er ikke bygget til at forstå tilfældige rækkefølger af tegn," siger Darpa-forskeren Richard Guidorizzi til New York Times.

Formålet med Darpa er at udvikle teknologi til militær brug, men mange af opfindelserne finder også vej til den civile verden - herunder en lille ting kaldet internet.

"Jeg forestiller mig en verden, hvor du sætter dig ned ved din konsol, identificerer dig selv og starter med at arbejde, og autenficeringen sker helt usynligt i baggrunden, mens du fortsætter med at arbejde uden afbrydelse," siger Guidorizzi.

Forskningen viser at en computerbruger i gennemsnit holder en taste nede i 100 millisekunder. Det er næppe muligt at snyde ved f.eks. at efterligne en person der kun holder tasten nede i 90 millisekunder. Selv et frivilligt blink med øjet tager 275 millisekunder.

Det ser dog ud til, at den følelsesmæssige tilstand har en effekt på skriverytmen - men her forsøger forskerne at finde en grundrytme, som altid er ens.

Forskere hos Pace University mener at kunne identificere testpersoner med en nøjagtighed på 99,5 pct. baseret på deres tastetryk. De har også udviklet et andet system, hvor brugeren skal placere dummy-filer på computeren. Hvis disse filer bliver åbnet, kan man så regne med, at det må være en anden bruger der sidder ved computeren.

På Carnegie Mellon universitetet forsøger man at bruge musebevægelser til at identificere brugeren. Det ser nemlig ud til, at hver af os har en helt unik måde at trække musemarkøren hen over skærmen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse