Viden til salg

Redaktøren mener: Da CRN holdt den danske kanal-konference ChannelWorld 1. marts, tiltrak to oplæg om cloud sig en del opmærksomhed fra forhandlerne.

Det er egentlig meget naturligt, for cloud som forretningsmodel er en af mest tydelige tendenser lige nu. Hvor det tidligere især var teknologier, der drev markedet, ser det nu ud til, at det er forretningsmodellen, der har størst indflydelse på hvad, der kommer til at ske fremover. Og det er måske ikke helt så smart.

Med visionen om, at alle køber den samme standardydelse på nettet, er cloud som forretning ved at blive bygget op. Det kommer til at få konsekvenser for kanalens opbygning. Både fordi det for forhandlere kommer til at betyde, at de skal sælge en anden vare på en anden måde, og fordi forhandleren så skal til at finde ud af hvilken viden, der nu bliver værdifuld.

For hvilken viden er salgbar, når det gælder teknologi, og hvordan skal den sælges? Det er i virkeligheden det, kanalen handler om. Forretningsmodellen i kanalen er hele tiden under udvikling.

Men som det er sket tidligere, rummer paradigmeskifter, som det vi nu er vidne til, også ofte nogle fælder. For selvom cloud vinder frem som forretningsmodel, hvornår er den så moden til at kunne fungere sammen med en kanal?

Risikerer first movers-forhandlere at gå under, fordi for eksempel Microsoft endnu ikke har indset, hvordan selskabet kan udnytte sin forhandlerkanal til at gøre cloud-tilbud endnu bedre og tilpasset kundernes forretninger?

Det er faktisk et interessant spørgsmål. Når nu Microsoft ruller sit ERP-system Dynamics NAV ud i skyen, hvor skal forhandlerne så placeres i den ligning?

For vil alle kunderne acceptere at køre NAV som en standardløsning, eller vil de have tilrettet den til deres virksomhed?

Det tror jeg ikke.

Kanalen har alle dage levet af, at når en teknologi er blevet "almindelig", efterspørger kunderne nye teknologier, og her har de brug for ekspertise og viden. En ekspertise og viden, som forhandlerne har.

Men husker producenterne at være innovative og tilvejebringe mulighed for at sælge nye teknologier? Eller har de helt overset, at cloud blot er en ny forretningsmodel og ikke en ny teknologi?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura