Viden til salg

Redaktøren mener: Da CRN holdt den danske kanal-konference ChannelWorld 1. marts, tiltrak to oplæg om cloud sig en del opmærksomhed fra forhandlerne.

Det er egentlig meget naturligt, for cloud som forretningsmodel er en af mest tydelige tendenser lige nu. Hvor det tidligere især var teknologier, der drev markedet, ser det nu ud til, at det er forretningsmodellen, der har størst indflydelse på hvad, der kommer til at ske fremover. Og det er måske ikke helt så smart.

Med visionen om, at alle køber den samme standardydelse på nettet, er cloud som forretning ved at blive bygget op. Det kommer til at få konsekvenser for kanalens opbygning. Både fordi det for forhandlere kommer til at betyde, at de skal sælge en anden vare på en anden måde, og fordi forhandleren så skal til at finde ud af hvilken viden, der nu bliver værdifuld.

For hvilken viden er salgbar, når det gælder teknologi, og hvordan skal den sælges? Det er i virkeligheden det, kanalen handler om. Forretningsmodellen i kanalen er hele tiden under udvikling.

Men som det er sket tidligere, rummer paradigmeskifter, som det vi nu er vidne til, også ofte nogle fælder. For selvom cloud vinder frem som forretningsmodel, hvornår er den så moden til at kunne fungere sammen med en kanal?

Risikerer first movers-forhandlere at gå under, fordi for eksempel Microsoft endnu ikke har indset, hvordan selskabet kan udnytte sin forhandlerkanal til at gøre cloud-tilbud endnu bedre og tilpasset kundernes forretninger?

Det er faktisk et interessant spørgsmål. Når nu Microsoft ruller sit ERP-system Dynamics NAV ud i skyen, hvor skal forhandlerne så placeres i den ligning?

For vil alle kunderne acceptere at køre NAV som en standardløsning, eller vil de have tilrettet den til deres virksomhed?

Det tror jeg ikke.

Kanalen har alle dage levet af, at når en teknologi er blevet "almindelig", efterspørger kunderne nye teknologier, og her har de brug for ekspertise og viden. En ekspertise og viden, som forhandlerne har.

Men husker producenterne at være innovative og tilvejebringe mulighed for at sælge nye teknologier? Eller har de helt overset, at cloud blot er en ny forretningsmodel og ikke en ny teknologi?

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S