Nu testes 4G over skyerne

Snart skal 4G-teknologien LTE bruges til at levere internet-adgang på fly.

Artikel top billede

I Tyskland er teleselskabet Deutsche Telekom, Alcatel-Lucent og Airbus gået sammen om at teste LTE-forbindelser til fly. Flere flyselskaber tilbyder allerede internet-adgang over skyerne. Men det er typisk baseret på satellit-forbindelser. Med den nye 4G-teknologi er der en direkte forbindelse mellem flyet og LTE-stationer på landjorden.

For de flyrejsende er der ingen forskel - de bruger fortsat et normalt trådløst netværk for at koble sig op.

I de første tests har man udstyret et Airbus A320 med en LTE-modtageenhed, som så kommunikerer med stationerne på jorden. De er installeret med 100 kilometers afstand og koblet til et LTE-testcenter i Stuttgart. Hver dækker en radius på 106 kilometer. Deutsche Telekom vurderer at det vil kræve 600 stationer hvis hele Europa skal dækkes.

Alcatel-Lucent har brugt frekvenser i 2,6 GHz-båndet i sine tests og hastigheden skulle ligge på 30 Mbit/s downstream og 17 Mbit/s upstream.

Partnerne i projektet mener at LTE-teknologien kan udgøre et billigere alternativ til de sædvanlige satellit-forbindelser. Men det fungerer selvfølgelig ikke over havet eller andre steder, hvor der ikke er anbragt LTE-stationer - så på langdistance-flyvninger har man fortsat brug for satellit-teknologi.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland