Google må ikke fuldføre fornærmelser

Autocomplete giver Google problemer.

Artikel top billede

Autocomplete-funktionen hos Google skal gøre det nemmere at bruge søgemaskinen, men den gør det samtidigt sværere at skjule populære søgninger.

Det har fået en japansk mand til at sagsøge Google.

Manden mener, at Google er med til at krænke hans privatliv, fordi hans navn automatisk sammenkædes med kriminelle handlinger, hvis man skriver det ind i Googles søgefelt. Det har for eksempel gjort det svært for ham til jobsamtaler, hvor ansætteren tror, at han er tidligere kriminel.

Ifølge mandens advokat har han vundet sagen, og Googles autocomplete-funktion skal fjernes i Japan. Google afviser, at det skulle være tilfældet. Men Google erkender, at firmaet er blevet pålagt at fjerne nogle søgeforslag, der indeholder mandens navn, skriver JapanTimes.

Men da søgeforslagene opstår automatisk, mener Google ikke, at firmaet kan anklages for at krænke mandens privatliv.

"Søgeforslagene opstår ud fra flere faktorer. For eksempel en søgnings popularitet. Det er ikke noget, vi bestemmer manuelt. Alle de forslag, man får vist, er noget som andre Google-brugere har søgt efter tidligere," udtaler en Google-talsmand.

Google har tidligere fjernet ting i autocomplete. For eksempel ord der relaterer sig til piratkopiering.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S