Google må ikke fuldføre fornærmelser

Autocomplete giver Google problemer.

Artikel top billede

Autocomplete-funktionen hos Google skal gøre det nemmere at bruge søgemaskinen, men den gør det samtidigt sværere at skjule populære søgninger.

Det har fået en japansk mand til at sagsøge Google.

Manden mener, at Google er med til at krænke hans privatliv, fordi hans navn automatisk sammenkædes med kriminelle handlinger, hvis man skriver det ind i Googles søgefelt. Det har for eksempel gjort det svært for ham til jobsamtaler, hvor ansætteren tror, at han er tidligere kriminel.

Ifølge mandens advokat har han vundet sagen, og Googles autocomplete-funktion skal fjernes i Japan. Google afviser, at det skulle være tilfældet. Men Google erkender, at firmaet er blevet pålagt at fjerne nogle søgeforslag, der indeholder mandens navn, skriver JapanTimes.

Men da søgeforslagene opstår automatisk, mener Google ikke, at firmaet kan anklages for at krænke mandens privatliv.

"Søgeforslagene opstår ud fra flere faktorer. For eksempel en søgnings popularitet. Det er ikke noget, vi bestemmer manuelt. Alle de forslag, man får vist, er noget som andre Google-brugere har søgt efter tidligere," udtaler en Google-talsmand.

Google har tidligere fjernet ting i autocomplete. For eksempel ord der relaterer sig til piratkopiering.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Serpier

    Opladning af elbil derhjemme: Sådan får du den billigste og nemmeste løsning

    At skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil er en fantastisk opgradering. Men for mange nye elbilejere kan det godt virke som en jungle at finde ud af, hvordan man oplader derhjemme.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S