Google må ikke fuldføre fornærmelser

Autocomplete giver Google problemer.

Artikel top billede

Autocomplete-funktionen hos Google skal gøre det nemmere at bruge søgemaskinen, men den gør det samtidigt sværere at skjule populære søgninger.

Det har fået en japansk mand til at sagsøge Google.

Manden mener, at Google er med til at krænke hans privatliv, fordi hans navn automatisk sammenkædes med kriminelle handlinger, hvis man skriver det ind i Googles søgefelt. Det har for eksempel gjort det svært for ham til jobsamtaler, hvor ansætteren tror, at han er tidligere kriminel.

Ifølge mandens advokat har han vundet sagen, og Googles autocomplete-funktion skal fjernes i Japan. Google afviser, at det skulle være tilfældet. Men Google erkender, at firmaet er blevet pålagt at fjerne nogle søgeforslag, der indeholder mandens navn, skriver JapanTimes.

Men da søgeforslagene opstår automatisk, mener Google ikke, at firmaet kan anklages for at krænke mandens privatliv.

"Søgeforslagene opstår ud fra flere faktorer. For eksempel en søgnings popularitet. Det er ikke noget, vi bestemmer manuelt. Alle de forslag, man får vist, er noget som andre Google-brugere har søgt efter tidligere," udtaler en Google-talsmand.

Google har tidligere fjernet ting i autocomplete. For eksempel ord der relaterer sig til piratkopiering.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S