Insulin-pumper og pacemakere kan hackes

Mange medicinske implantater er sårbare over hacker-angreb.

Artikel top billede

En insulimpumpe, der pludselig tømmer hele sit indhold på én gang. En pacemaker, der slukker sig selv. Det er nogle af skrækeksemplerne, som bliver fremhævet i en BBC-artikel om hacker-angreb på medicinske implantater.

Sikkerhedsforskeren Jack Barnaby fra McAfee har opdaget at det er nemt meget at bryde ind i de trådløse forbindelser til implanterede medicinske enheder. I løbet af to uger fandt han ud af, hvordan man kan styre insulinpumper.

"Vi kan styre enhver pumpe inden for en radius på 100 meter. Vi kan få pumpen til at afgive hele sit indhold på 300 insulinenheder og vi kan gøre det uden at bruge et ID-nummer," fortæller han til BBC.

En høj dosering af insulin kan i værste fald udløse et koma hos den person, der bærer rundt på pumpen.

En anden forsker, professor Kevin Fu fra University of Massachusetts Amherst, har opdaget at man kan overtage signalet der styrer en implanterbar defibrillator, som er en avanceret pacemaker.

Den kan tændes og slukkes med et specifikt radiosignal - og det er let at opfange dette signal og manipulere det.

Den begrænsede batteri-levetid i disse enheder betyder, at det ikke er muligt at bruge kryptering eller andre metoder til at beskytte signalet. 

Men det betyder samtidig, at bæreren er sårbar overfor angreb. Problemet bliver kun værre.

"Fremtidens enheder er meget mere opkoblede, de er tættere forbundet med internettet og de gør meget mere brug af trådløs teknologi," siger professor Fu til BBC.

Indtil videre er der ingen meldinger om, at medicinske implantater er blevet hacket.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos