Insulin-pumper og pacemakere kan hackes

Mange medicinske implantater er sårbare over hacker-angreb.

Artikel top billede

En insulimpumpe, der pludselig tømmer hele sit indhold på én gang. En pacemaker, der slukker sig selv. Det er nogle af skrækeksemplerne, som bliver fremhævet i en BBC-artikel om hacker-angreb på medicinske implantater.

Sikkerhedsforskeren Jack Barnaby fra McAfee har opdaget at det er nemt meget at bryde ind i de trådløse forbindelser til implanterede medicinske enheder. I løbet af to uger fandt han ud af, hvordan man kan styre insulinpumper.

"Vi kan styre enhver pumpe inden for en radius på 100 meter. Vi kan få pumpen til at afgive hele sit indhold på 300 insulinenheder og vi kan gøre det uden at bruge et ID-nummer," fortæller han til BBC.

En høj dosering af insulin kan i værste fald udløse et koma hos den person, der bærer rundt på pumpen.

En anden forsker, professor Kevin Fu fra University of Massachusetts Amherst, har opdaget at man kan overtage signalet der styrer en implanterbar defibrillator, som er en avanceret pacemaker.

Den kan tændes og slukkes med et specifikt radiosignal - og det er let at opfange dette signal og manipulere det.

Den begrænsede batteri-levetid i disse enheder betyder, at det ikke er muligt at bruge kryptering eller andre metoder til at beskytte signalet. 

Men det betyder samtidig, at bæreren er sårbar overfor angreb. Problemet bliver kun værre.

"Fremtidens enheder er meget mere opkoblede, de er tættere forbundet med internettet og de gør meget mere brug af trådløs teknologi," siger professor Fu til BBC.

Indtil videre er der ingen meldinger om, at medicinske implantater er blevet hacket.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S