Hackede Twitter-konti spreder spam-links

Spam kommer ikke længere kun som e-mail. Mange spammere bruger hackede Twitter- og Facebook-konti til at sprede uønsket reklame.

Artikel top billede

Igennem årene har vi kæmpet med spam i vores indbakker. Vi har installeret spamfiltre og forsøgt at blokere syndfloden af uønskede reklamemails. En stor del af verdens e-mails er stadig spam - men de når aldrig frem til modtageren. De lander i et spamfilter.

Derfor bruger spammerne i stigende grad sociale netværk som Twitter og Facebook til at sprede deres reklamebudskaber.

Siden i går morges har et stort antal hackede Twitter-konti spyttet over 50.000 spam-links ud i Twitter-universet. De mange spam-tweets er lette at genkende, men det høje antal af hackede konti vækker alligevel opsigt.

Det startede klokken 08:49 i går morges, hvor 1.600 konti begyndte at sprede mistænkelige links efterfulgt af tekst i stil med "proven anti-virus" eller "excellent anti-virus".

I begyndelsen linkede de hackede kontoer til spam-sider med reklamer for blandt andet Viagra - et ret typisk emne for spam. Nu ser det dog ud til, at de mange links sender ofret videre til skadelig kode.

Heldigvis er denne slags masse-spamangreb typisk lette at genkende.

"Det er typisk, at en hacket konto - om det så er Facebook, Hotmail eller Twitter - bruges til at masse-spamme. Heldigvis er det ofte let at se på indholdet, at det ikke er sendt fra kontoens ejermand," siger Minna Vadsager, der er landechef hos Eurosecure, der er it-sikkerhedsfirmaet ESET's nordiske distributør.

De nyeste tal fra firmaet viser, at antallet af hackede brugere er oppe på 2.074, og at de sammenlagt har produceret 50.767 tweets med spam-links. Tallet er stadigt stigende.

"Selv om et par spam-links ikke virker så farligt, så bør det minde os om at passe godt på vores kodeord - også til de sociale medier. Det gælder også "almindelige" mennesker, der måske ikke har flere tusinde kontakter i netværket. Vores konti er en del af vores privatliv, og gennem dem har vi adgang til mange mennesker," siger Minna Vadsager.

På Facebook kommer den store risiko især fra tredjeparts-applikationer. Det danske sikkerhedsfirma CSIS advarer i øjeblikket mod en applikation kaldet "Viddy - Life in the Moment", som høster en række af brugerens private oplysninger. Denne applikation spredes i øjeblikket med stor hast blandt danske og udenlandske Facebook brugere.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S