Samsung håner Apple med Galaxy SIII-video

Konkurrent-angreb fylder mere end produkt-dataerne i promo-video om Samsungs næste supertelefon.

Artikel top billede

(Opdateret 24/4) Samsung har med stort held kopieret Apples markedføringstrick, hvor hype omkring et kommende produkt bygges op gennem flere måneder ved hjælp af en kombination af streng hemmeligholdelse og små halvmystiske læk af fotos eller detaljer, som måske-måske ikke indeholder noget faktuelt sandt om det fantastiske nye produkt.

Faktisk er der i verdens gadgetmedier næsten flere rygte-artikler om den kommende afløser for selskabets succesfulde super-smartphone, Samsung Galaxy SII, end selv Apple kunne have gjort sig håb om med iPhone 4S.

Hidtil har Samsung kun ladet meddele, at der afholdes en begivenhed med titlen "The Next Galaxy" i London i næste uge.

Uofficielt har Samsung bekræftet over for flere tech-medier, at lanceringen omhandler afløseren for Galaxy SII, men om navnet på den nye hotte sag bliver Galaxy SIII, ved endnu ingen, så vellykket er hemmeligholdelsen.
Opdatering 24/4: En app fra Samsung, der skal levere streamet video fra selve event'en, benytter navnet Galaxy S3, beretter Engadget.

I fuld overensstemmelse med hype-strategien har Samsung just offentliggjort et par promo-videoer om "The Next Galaxy".

Faktisk kunne man også kalde dem "provo-videoer, for udover at skærpe interessen for en forløsning på al hemmelighedskræmmeriet - og uden at afsløre en eneste detalje om det nye propdukt - lykkes det for Samsung at sende en temmelig hånlig hilsen til alle Apple-fanboys, der måtte sværge til deres iPhone.

Er Samsungs Apple-angreb elegant udfordrende eller bare en tåbelig tilsvining af en stor del af verdens smartphonebrugere?

Døm selv efter denne video, hvis slutning med pelsede husdyr sigter til ét bestemt firma

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS