Samsung håner Apple med Galaxy SIII-video

Konkurrent-angreb fylder mere end produkt-dataerne i promo-video om Samsungs næste supertelefon.

Artikel top billede

(Opdateret 24/4) Samsung har med stort held kopieret Apples markedføringstrick, hvor hype omkring et kommende produkt bygges op gennem flere måneder ved hjælp af en kombination af streng hemmeligholdelse og små halvmystiske læk af fotos eller detaljer, som måske-måske ikke indeholder noget faktuelt sandt om det fantastiske nye produkt.

Faktisk er der i verdens gadgetmedier næsten flere rygte-artikler om den kommende afløser for selskabets succesfulde super-smartphone, Samsung Galaxy SII, end selv Apple kunne have gjort sig håb om med iPhone 4S.

Hidtil har Samsung kun ladet meddele, at der afholdes en begivenhed med titlen "The Next Galaxy" i London i næste uge.

Uofficielt har Samsung bekræftet over for flere tech-medier, at lanceringen omhandler afløseren for Galaxy SII, men om navnet på den nye hotte sag bliver Galaxy SIII, ved endnu ingen, så vellykket er hemmeligholdelsen.
Opdatering 24/4: En app fra Samsung, der skal levere streamet video fra selve event'en, benytter navnet Galaxy S3, beretter Engadget.

I fuld overensstemmelse med hype-strategien har Samsung just offentliggjort et par promo-videoer om "The Next Galaxy".

Faktisk kunne man også kalde dem "provo-videoer, for udover at skærpe interessen for en forløsning på al hemmelighedskræmmeriet - og uden at afsløre en eneste detalje om det nye propdukt - lykkes det for Samsung at sende en temmelig hånlig hilsen til alle Apple-fanboys, der måtte sværge til deres iPhone.

Er Samsungs Apple-angreb elegant udfordrende eller bare en tåbelig tilsvining af en stor del af verdens smartphonebrugere?

Døm selv efter denne video, hvis slutning med pelsede husdyr sigter til ét bestemt firma

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS